Suzana Dulić, član GV zadužena za komunalije, i Arpad Koso, šef službe za inspekcijsko nadzorne poslove predstavili su detalje ovogodišnje akcije čišćenja Srbije s time da će ove godine naglasak biti na Majdanu i tradicionalno radovima na čišćenju prostora grada, odnosno svih Mesnih zajednica.
Suzana Dulić: U okviru 5 juna "Svetskog dana zaštite životne sredine" organizuje veliku akciju prikupljanja i separacije otpada pod nazivom "Veliko spremanje Srbije". Subotica se već treću godinu priključuje ovoj akciji i kao do sada spremamo niz aktivnosti, (rešenjem gradonačelnika formiran je gradski štab) i uveliko radimo na pripremama za ovu akciju. Kao i do sada dopisima su pozvani svi učesnici ove akcije: državni organi, ustanove, razne institucije, škole, obdaništa, NVO-i i sami građani. Imamo veliki odziv, što znači da su građani potpuno svesni ove akcije i do sada nam se prijavilo 12500 učesnika za ovu akciju. Sve mesne zajednice su dobile obaveštenje i poslale informaciju o lokacijama gde će se akcije sprovesti. Komunalne inspekcije i nadzorni organi su obilazili ovih dana te lokacije zajedno sa radnicima JKP "Čistoće i zelenilo" tako da su definisane lokaciji i potrebe u vidu pripremnih radnji: postavljenje kontejnera kao i potrebne opreme. Danas je otišlo vozilo u ministarstvo da bi pokupilo 14000 pari rukavica i 2800 vreća tako da ćemo ove godine imati dovoljno opreme za rad. Centralna lokacija ove godine je jezero Majdan okolina i nekoliko ulica oko istog sa punktovima na četiri mesta.
Deo pripreme za ovo je i tretiranje dotične lokacije protiv krpelja pa se građani, medari upozoravaju na to da zatvore svoje pčele od utorka do petka.
[email protected] je mail adresa na kojoj se primaju sugestije građana.
Akcija počine u 09.30 polaskom sa parkinga Otvorenog univeziteta a na licu mesta, na Majdanu, je početak je u 09.30.
****
Cilj ove akcije, koju je pokrenuo svojevremeno dr Oliver Dulić, ministar u Vladi Srbije, u stvari služi podizanju svesti o ekologiji građanima da shvate koliko je važno ne prljati, zagađivati sopstvenu sredinu u kojoj živiš, odnosno uopšte bilo koji resurs koji postoji u našem okruženju. Koliki efekat će to efikasno možda će se videti tek kada mlađe generacije odrastu s time da svojim očima vide kako se održava red i pazi na sve, od strane svojih roditelja kao i svih nas.
Najnoviji, loš primer, u tome je detalj sa radova u Dudovoj šumi, konkretno radovi na izradi atletske staze. Doduše, radovi na celom projektu još nisu završeni ali je staza puštena u korištenje zbog velikog broja: šetača, trkača, rekreativaca. Kada se obiđe staza tada se može uočiti da su izvođači radova pri tome ostavili iza sebe otpatke od korištenog materijala za izradu staze: prazne platične flaše od boje, ostatke lepljivih traka, ostatke gomilica asfaltne pene. Utisak načinjen: Izvođači radova nemaju potrebu da se organizuju tako da pokupe otpad dok rade taj posao, nego razbacuju okolo. Verovatno će na kraju radova to biti uklonjeno, ali utisak aljakavog rada je ostavljen za svakog koje prošao šumom i kako onda da se podiže svest kod omladine, građana, kada vide takav način rada?