Uskoro zdravija voda u Bačkim vinogradima

Uto, 17.04.2012 - 13:00 -- nikola.tumbas
Snežana Pejčić o postrojenju za preradu vode
Snežana Pejčić o postrojenju za preradu vode

Danas je medijima predstavljen projekat o prečišćavanju vode u MZ Bački Vinogradi. Detalji u prilogu...

O ovom projektu, sada već u pogonu, pogledajte ovde prilog datiran 31.07.2012.

 

INFORMACIJA O POSTAVLJANJU PILOT POSTROJENJA ZA PRERADU SIROVE VODE PRIRODNO KONTAMINIRANE VELIKOM KOLIČINOM ARSENA, GVOŽĐA I AMONIJAKA NA VODOZAHVATU "BAČKI VINOGRADI"

I

UVODNI DEO - PROBLEMATIKA KVALITETA SIROVE VODE

U ŠIREM DRUŠTVENOM OKRUŽENJU

 

Na najvećem broju izvorišta na teritoriji Vojvodine kaptiraju se "dubinski" vodonosni horizonti koji su zaštićeni od zagađenja sa površine terena, ali su opterećeni visokim koncentracijama arsena, pre svega, zatim amonijaka i gvožđa, a ponegde i nekim drugim elementima.

Zbog toga se cela regija Vojvodine zajedno sa regijama u Mađarskoj, Hrvatskoj i Rumuniji intenzivno bavi rešavanjem ove problematike, ali i problematike praćenja i stanja resursa vode za piće. U tom smislu neophodno je tražiti prihvatljiva rešenja prerade sirove vode, kako sa tehnološkog, tako i sa finansijskog aspekta, a u okviru postojeće "Strategije vodosnabdevanja i zaštite voda u AP Vojvodini" koja je doneta 2010. godine, ali i u okviru širem od toga, jer ovaj resurs koji mi koristimo, koriste i naši susedi.

U tom smislu su osnovani i neki fondovi od strane Evropske unije u kojima želimo i mi da participiramo u budućnosti. Ono što treba još reći je da i druge zemlje u svetu, mnogo šire od ove naše regije, imaju slične probleme, pa je tako nastala i ova saradnja sa partnerima iz Holandije.

 

II

TEHNOLOGIJA PRERADE SIROVE VODE BEZ UPOTREBE HEMAKALIJA I OPREDELJENJE ZA LOKALITET - BAČKE VINOGRADE

 

Tokom 2010. godine, u novembru mesecu, započeli smo sa pilot projektom za preradu sirove vode u pijaću vodu, tzv. ADART tehnologijom koja prerađuje sirovu vodu na biološki način, bez upotrebe hemikalija.

Reč je o uklanjanju arsena, gvožđa i amonijaka u postupku adsorpcije na specijalnim regenerativnim filterskim ispunama. Reč je o tehnologiji koja ima svoju primenu u Holandiji i koju koristi najveći holandski vodovod "VITENS". Želeći da unaprede ovu tehnologiju u smislu finansijskih pokazatelja, tj. ušteda, a takođe i u tehnološkom smislu, došlo je do pregovora da se ozbiljnije nastavi sa istraživanjem, pa je tako nedavno potpisan Ugovor sa Tu DELFT Univezitetom iz Holandije, koji ima višegodišnju saradnju, kako sa holandskim Vodovodom "VITENS", tako i sa UNESKO - IHE Institutom za edukaciju o vodi, Humanitarnom fondacijom "Water is our World", Konsultantskom kućom "ROJAL HASKONING" i isporučiocem opreme "Aqua Delft" iz Holandije.

Ono što daje prednost ovoj tehnologiji je činjenica da se dobija pitka voda bez upotrebe hemikalija kroz aeraciju i adsorpciju, a druga prednost je to što se kao nus - proizvod javlja otpadni mulj koji u sebi sadrži gvožđe, a arsen ostaje vezan za filtersku ispunu i postaje inertan, što znači da se može odlagati slobodno - bez posledica na deponiju.

Paralelno sa ovim pilot projektom, naša laboratorija ispituje mogućnost primene granulata koji je za sebe vezao gvožđe u procesu prečišćavanja otpadnih voda. Dakle, ispitujemo mogućnost da ovaj granulat na našem UPOV-u posluži za vezivanje fosfora čime bi se automatski smanjila količina azota u otpadnoj vodi i što bi nam, eventualno, donelo značajne uštede u radu UPOV-a. Ukoliko ova ispitivanja budu pozitivna, to bi bio treći, a za naše preduzeće veoma značajan benefit, ali i za jezero Palić, jer bismo sadašnjih 8 - 9 mg/l azota želeli još više da smanjimo.

 

Zašto smo se opredelili za Bačke Vinograde ?!

 

Sobzirom da lokacija Bački Vinogradi ima sirovu vodu koja je značajno opterećena arsenom, čak i do 20 puta više od dozvoljenih granica, predstavlja u istraživačkom smislu značajan poduhvat za ispitivanje ove tehnologije i njeno unapređenje.

S druge strane, u Bačkim Vinogradima živi nešto više od 2000 stanovnika u oko 900 domaćinstava i želja nam je da ukoliko rezultati ovog ispitivanja to pokažu, ostavimo ovo postrojenje kao stalno postrojenje za preradu sirove vode. Ono što je takođe važno, a to je da kapacitet ovog postrojenja obezbeđuje u budućnosti priključenje druga dva susedna naselja - Šupljak (1310 stanovnika, oko 500 domaćinstava) i Hajdukovo (2482 stanovnika, oko 1100 domaćinstava).

Iz svih ovih razloga, menadžment i stručni kolegijum našeg preduzeća su se opredelili za ovu lokaciju. U realizaciji ovog pilot projekta u okviru međunarodnog projekta "EUREKA" pod pokroviteljstvom UNESKO - IHE Instituta za edukaciju o vodi, koji bi smo želeli da preraste u stalno postrojenje za preradu sirove vode pomogli su:

 

 Tu DELFT - Tehnički univerzitet u Holandiji

 Humanitarna fondacija "Water is our World" Holandija

 "VITENS" - najveći holandski vodovod

 Tu DELFT - Tehnički univerzitet u Holandiji

 "Aqua Delft" Holandija - isporučioci opreme

 ROJAL HASKONING - vodeća konsultantska kuća iz Holandije.

 

U najkraćem, o tehnološkom postupku:

 

Proces uklanjanja gvožđa, amonijaka i arsena se odvija na filtrima koji su pod pritiskom sirove vode.

U prvom koraku sirova voda se u aeriše vazduhom u cilju oksidacije amonijaka i gvožđa, a zatim se u prvom biološkom filteru uklanjaju ovi štetni sastojci iz sirove vode.

U drugom koraku se uklanja arsen pomoću dva filtera, a radi sigurnosni, takva voda se propušta i kroz treći filter.

 

Tako, bez upotrebe hemikalija, dobijamo pitku vodu, u kojoj su koncentracije štetnih sastojaka značajno ispod maksimalno dozvoljenih prema Pravilniku Ministarstva zdravlja Republike Srbije i prema direktivama EU o kvalitetu pitke vode.

Ovi rezultati dobijeni su na osnovu uporednih analiza kvaliteta prečišćene sirove vode, vršenih u našoj laboratoriji, laboratoriji Zavoda za zaštitu zdravlja i nacionalnoj, holandskoj laboratoriji za ispitivanje kvaliteta pitke vode.

Posle godinu dana rada dokazana je visoka efikasnost ove tehnologije, pa ćemo se u narednom periodu pozabaviti i njenim finansijskim efektima u čemu će nam opet pomoći naši holandski prijatelji iz "VITENS" VODOVODA - najvećeg vodovoda u Holandiji.

 

III

BAČKI VINOGRADI - PODACI OD INTERESA ZA VODOSNABDEVANJE

 

 

MZ "Bački Vinogradi" nalazi se na severnom delu teritorije grada Subotica, između državne granice sa Mađarskom, Horgoša - opštine Kanjiža, Ludoškog jezera i međunarodnog puta E5, prema Subotici. Graniči se sa MZ Hajdukovo i Šupljak.

Broj stanovnika: 2039 (okvirno 900 domaćinstava). Građani imaju obezbeđeno organizovano vodosnabdevanje putem JKP "Vodovod i kanalizacija" Subotica.

Vodozahvat Bački Vinogradi: 2 bunara na III vodonosnom sloju, do dubine 180 metara, kapaciteta 10 - 20 l/s, što garantuje obezbeđenje dovoljnih količina i pritisaka vode putem vodozahvata i distributivne mreže prema zahtevima i potrebama stanovništva. Evidentne potrebe stanovništva su značajno manje u odnosu na kapacitete vodozahvata i kapacitet Postrojenja. Ukupna dužina vodovodne mreže je 4981 m’.

 

Posebna problematika vodosnabdevanja MZ Bački Vinogradi sa susednim MZ (Hajdukovo i Šupljak) i rešenje

 

Stanovništvo ovog dela Subotice se snabdeva sa sirovom, neprerađenom vodom direktno iz bunara sa III vodonosnog sloja, sa dubina od 180 metara. Ovaj vodonosni sloj je potpuno zaštićen i ne nalazi se pod uticajem spoljašnih, niti atmosferskog, niti antropogenog uticaja. Sa druge strane, zbog specifičnog geološkog sastava zemljišta za ove vode je karakteristična povećana koncentracija gvožđa, amonijaka i arsena. Putem konstantnog hlorisanja i ispiranja vodovodne mreže, mikrobiološki kvalitet vode se dovodi do nivoa sanitarno higijenske ispravnosti.

 

Hemijski sastav sirove vode nije isti u gradu i pojedinim prigradskim naseljima. Najlošiji hemijski sastav sirove vode sa aspekta količina koncentracija štetnih sastojaka: arsena, amonijaka i gvožđa je u MZ Bački Vinogradi. Naprimer: U Čantaviru ova problematika je u granicama dozvoljenih koncentracija prema Pravilniku o higijenskoj ispravnosti vode za piće, na centralnom gradskom vodozahvatu ta koncentracija je 8 - 10 puta veća od dozvoljene (koja se dovodi u nivo ispravnosti putem kondicioniranja - tzv. fabrike vode), dok ta koncentracija u Bačkim Vinogradima iznosi 18 - 20 puta više od dozvoljene.

 

Iz tih razloga, na osnovu stručne i menadžment procene i predloga JKP "Vodovod i kanalizacija", kao i na osnovu usaglašavanja sa zahtevima i potrebama razvoja i kvaliteta življenja u Gradu i prigradskim naseljima, odlučeno je da se novo, značajnije veće u odnosu na pilot na Vodozahvatu I, postavi Postrojenje za preradu sirove vode prirodno kontaminirane velikom količinom arsena, gvožđa i amonijaka na Vodozahvatu Bački Vinogradi i okolnih naselja.

Imajući u vidu da su kapaciteti ovog Postrojenja višestruko veći od potreba stanovništva MZ Bački Vinogradi, namera je da se prerađena voda sa ovog lokaliteta putem potisnog cevovoda, distributivne mreže i priključenjima obezbedi i za potrebe stanovništva MZ Hajdukovo i Šupljak, koji nemaju rešeno organizovano vodosnabdevanje naselja i domaćinstava.

 

IV

PODACI O PROJEKTU "As - Rem" Srbija

 

Karakteristike Postrojenja:

 kapacitet prerađene vode 8 l/s (oko 500 m3/dan)

 prerađena voda mora da zadovoljava MDK arsena, amonijaka i gvožđa

 zaokružen proces prerade sirove vode i tretmana otpadnog mulja

 dimenzije Postrojenja: 15 x 10,5 x 7,6 m (dužina, širina, visina)

 

Partneri u realizaciji Projekta:

 

Ovaj projekat se realizuje u okviru međunarodnog projekta "EUREKA" pod pokroviteljstvom UNESKO - IHE Instituta za edukaciju o vodi.

Partneri u ovom istraživačkom projektu su:

 UNESKO - IHE Institut za edukaciju o vodi Holandija

 Tu DELFT - Tehnički univerzitet u Holandiji

 Humanitarna fondacija "Water is our World" Holandija

 "VITENS" - najveći holandski vodovod

 Tu DELFT - Tehnički univerzitet u Holandiji

 "Aqua Delft" Holandija - isporučioci opreme

 ROJAL HASKONING - vodeća konsultantska kuća iz Holandije

 JKP "Vodovod i kanalizacija" Subotica.

 

Finansijska konstrukcija Projekta:

 

 Ukupna vrednost projekta oko 370.000 €

 Učešće partnera iz Holandije oko 190.000 €

 Učešće JKP "Vodovod i kanalizacija" Subotica oko 180.000 €

 

 

 

Realizacija Projekta - do sada

 Prezentacija i Izveštaj o realizaciji Pilot - projekta na Vodozahvatu - I

 Potpisivanje Sporazuma o daljem istraživanju primene Projekta u najtežim uslovima (kvalitet vode)

 Potpisivanje Ugovora o realizaciji Projekta na Vdozahvatu Bački Vinogradi

 Uvoz, skladištenje i priprema Postrojenja za postavljanje

 Izgradnja temeljne ploče za postavljanje opreme Postrojenja

 Montaža rezervoara, biološkog filtera i adsorpcionih filtera

 

Dalja realizacija Projekta:

1. Montaža aeracione kule i cevovoda

2. Formiranje filterskih ispuna

3. Montaža konstrukcije zgrade

4. Puštanje u rad Postrojenja

5. Elektro - funkcijsko kompletiranje i povezivanje opreme

6. Postavljanje sistema za automatsko upravljanje i kontrolu rada Postrojenja

7. Postavljanje opreme za liniju tretmana otpadnog mulja

8. Ispitivanja kvaliteta prerađene vode i otpadnog mulja

9. Izveštaj o rezultatima rada Postrojenja

10. Probni rad Postrojenja

11. Predaja Postrojenja na stalnu upotrebu.

 

Predviđeni rokovi za realizaciju Projekta:

 do sredine meseca maja 2012. godine (1 - 4)

 do kraja meseca septembra 2012. godine (5 - 9)

 do kraja 2012. godine (10 - 11).

 

 

 

info: Doroslovački Petar

Autor teksta: 
Fotograf: 

Više o ovoj temi...

Gradonačelnik Stevan Bakić i direktor Javnog preduzeća za upravljanje putevima, urbanističko planiranje i stanovanje, Ognjen Golubović, obišli su danas završne radove na izgradnji biciklističke staze koja vodi od grada do Privredne zone „Mali Bajmok“. Gradonačelnik Bakić je, tim povodom, izjavio kako se biciklistička staza gradi u dužini od 1.700 metara, da ukupna vrednost radova iznosi 39 miliona dinara i da su sredstva za realizaciju te investicije obezbeđena od Uprave za kapitalna ulaganja AP Vojvodine.|

S obzirom na to da u Privrednoj zoni ’Mali Bajmok’ radi veliki broj naših sugrađana i da mnogi na posao dolaze biciklom, osnovni cilj ovog projekta je bio da se biciklisti sklone sa...

detaljnije
Post date: Sre, 06.12.2023 - 13:47

Gradonačelnik Stevan Bakić i direktor Javnog preduzeća za upravljanje putevima, urbanističko planiranje i stanovanje, Ognjen Golubović, obišli su danas završne radove na rehabilitaciji i proširenju kolovoza u ulici Proleterskih brigada u Mesnoj zajednici „Zorka“. Gradonačelnik je, tim povodom, izjavio da se radi o izgradnji kolovoza u dužini od jednog kilometra  i proširenju sa četiri na pet metara kao i da je vrednost radova 14,8 miliona dinara.

Ovo je ulica od značaja ne samo za građane ovog dela grada nego za kompletan javni saobraćaj zato što je  jedna od najprometnijih u ovom delu Subotice. Kada radovi za dan ili dva budu potpuno završeni kvalitet i bezbednost saobraćaja biće...

detaljnije
Post date: Čet, 30.06.2022 - 22:36

Gradonačelnik Stevan Bakić i direktor Javnog preduzeća za upravljanje putevima, urbanističko planiranje i stanovanje, Ognjen Golubović, obišli suzavršne radove na izgradnji kolovoza u ulici Sivački put, u Mesnoj zajednici „Mali Bajmok“. Izjave u prilogu.

Možda će se nekom učiniti da je sama raskrsinca, odnosno prilaz novo asfaltiranog dela puta njoj loše urađen zbog ekstremne krivine pri ulasku u istu, ali razlog je jednostavan, bezbednost saobraćaja. Kasnije će ovde biti urađen kružni tok, ali za sada bi direktni priključak verovatno doveo do većeg broja saobraćajnih nezgoda, zbog vozača koji ne bi smanjivali brzinu pri ulasku u raskrsnicu.

 

 

Post date: Čet, 10.03.2022 - 16:29

Sekretarijat za komunalne poslove, energetiku i saobraćaj Gradske uprave Grada Subotice izdao je rešenje o privremenoj zabrani saobraćaja u ulicama ...

...Trg Sinagoge, Trg Jakaba i Komora, Ištvana Sečenjija, Rudić ulice i u delu ulice Šandora Petefija, od kružne raskrsnice Trg Jakaba i Komora i Rudić ulice do kružne raskrsnice Trg Košut Lajoša i Trg Žrtava Fašizma, u Subotici, za period od 28.09.2020. godine do 12.10.2020. godine.

Radovi će se odvijati u tri faze. Predmetne ulice će biti zatvorene za saobraćaj u skladu sa dinamikom radova izvođača kao i u zavisnosti od meteoroloških prilika.

Tako da je ekipa kompanije Vojput našla vreme da reši problematični asfalt u nekoliko ulica i pešačkih staza.

Razlog zatvaranja...

detaljnije
Post date: Sre, 30.09.2020 - 11:48

https://www.subotica.info/2020/09/28/zamena-asfalta-na-vise-lokacija-u-c...

На основу Закона о безбедности саобраћаја на путевима („Службени гласник РС“ бр. 41/09, 53/10, 101/11, 32/13-одлука УС, 55/14, 96/15-др. Закон, 9/16-УС, 24/18, 41/18-др. Закон, 87/18, 23/19) и Закона о јавним путевима („Службени гласник РС“, бр. 41/2018 и 95/2018 – др. закон) по пројекту постављања привремене саобраћајне сигнализације број: 306-16/20 од септембра 2020. године, а на основу претходног прибављеног мишљења МИНИСТАРСТВА УНУТРАШЊИХ ПОСЛОВА, ДИРЕКЦИЈЕ ПОЛИЦИЈЕ, ПОЛИЦИЈСКЕ УПРАВЕ У СУБОТИЦИ, Секретаријат за комуналне послове, енергетику и саобраћај Градске управе...

detaljnije
Post date: Pet, 25.09.2020 - 17:27
Custom Search