Podunavske švabe - tema javne debate

Sre, 28.03.2012 - 20:00 -- nikola.tumbas

U Art bioskopu Lifka, u Subotici, održana je još jedna projekcija filma "Podunavske Švabe" u okviru višemesečne turneje Mandragora filma, nakon čega je usledila panel diskusija sa 30 učesnika/-ca iz lokalne zajednice. Lokalni partner projekta je Ustanova kulture Art bioskop Aleksandar Lifka, a direktorka ove ustanove, Viktorija Simon Vuletić, antropološkinja, moderirala je panel diskusiju koja je usledila nakon projekcije filma.

Među govornicima, koji su iz različitih perspektiva dali svoj utisak o filmu tokom panela, bili su: Teofil Pančić, novinar, Eva Vukašinović, zamenica pokrajinskog ombudsmana, Ljubica Kiselički, pomoćnica gradonačelnika, i Marko Cvejić, reditelj i scenarista filma.
Eva Vukašinović je ukazala na pravnu stranu problema kolektivne krivice nemačkog naroda, i osvrnula se na relevantne zakone iz ove oblasti. Skrenula je pažnju na postojanje državne Komisije za tajne grobnice i njen izveštaj iz prethodne godine.

- "Kolektivna krivica ne postoji. Filozof Karl Jaspers je obradio to pitanje u svom delu 'Pitanje krivice', i tu jasno raščlanjuje pojmove. Postoji kolektivna odgovornost, i to je moralno pitanje. Mi smo moralno odgovorni za Sarajevo, Srebrenicu, Vukovar... ali to ne znači da smo krivi, da sam ja kriv i da treba da idem u zatvor. To je moralno pitanje, jer je neko to radio u moje ime, a ja sam imao moralnu odgovornost da ga sprečim, i ako ne mogu da sprečim, da ga kaznim. Ako država nije to uradila, onda mogu kao građanin da kažem, ne u moje ime, ne stojim iza toga, nemojte se pozivati na mene, nisam u tome. O ovim stvarima se ćuti decenijama, i samim tim što se ćuti, to se normalizuje." - prokomentarisao je Teofil Pančić, novinar.

Ljubica Kiselički, zamenica gradonačenika dala je svoje mišljenje - "Vojvodina je imala taj multikulturalni ambijent, svi su govorili najmanje tri jezika. Ono što mi smeta je ta razularenost, koja je prikazana i u filmu, prosto nema dovoljno pojedinaca da se atmosfera linča suzbije!"
Reditelj je ukazao na podozrenje koje je imao prema mestima u Vojvodini gde je bilo pretežno nemačko stanovništvo, ali naprotiv, s obzirom na dosadašnja iskustva sa turneje, može se reći da postoji neko raspoloženje u narodu da se govori o tome.

- "Postoji ta etnička segregacija preko jezika, princip da sve mora biti etnički kodifikovano. Srpsko je kodifikovano za ćirilicu, i to nema veze sa realnošću i praksom naroda. Reč je o ideološkoj kodifikaciji po etnološkom principu. Nešto što ja nazivam 'multikulturalizam nacionalista'. Etničkom segregacijom ubijate političku i kulturnu samostalnost i dobićete, u najboljem slučaju, tihi aparthejd. To je svojevrsna atomizacija društva." - istakao je Teofil Pančić.

photo&info: Tijana Rolović

Autor teksta: 
Fotograf: 
Custom Search