Specijalni rezervat prirode "Ludaško jezero" obeležava 28. marta 2012. 35 godina kako je uvršten na Ramsarsku listu međunarodno značajnih vlažnih staništa.
Kao mesto gnežđenja i boravka mnogih retkih ptica i kao stanica za odmor i ishranu većeg broja migratornih vrsta, Ludaško jezero je svrstano u močvare od međunarodnog značajan na osnovu Ramsarske konvencije 1977. godine, pri čemu je naša zemlja preuzela međunarodnu odgovornost za očuvanje, upravljanje i razumno održavanje i korišćenje jezera.Time je Ludaško jezero dobilo i svoj međunarodno priznat status.
Kao jedan od najstarijih rezervata u našoj zemlji, još davne 1958 je proglašen za Strogi prirodni rezervat. Nakon toga je akt o zaštiti nekoliko puta menjan u skladu sa potrebama očuvanja, da bi poslednji bio proglašen u maju 2006. godine. Zaštita proširena i na kopnene delove, vlažni kompleks sa livadama i depresijama Čurgo i Pereš, dolinu Kireša koji čine celinu vlažnog kompleksa i širi deo uz obalu jezera.Rezervat sada obuhvata 846 ha sa 2000 ha zaštitnog pojasa.
Uprkos stalnom pritisku zbog zagađenih voda koja iz pravca Palićkog jezera dolaze putem kanala Palić-Ludaš, zadržava svoje vrednosti, naročito kod ptičijih vrsta ali i na vlažnim livadama u okruženju sa više vrsta biljnih retkosti. Ugroženost prirodnih vrednosti Rezervata je stalno prisutna zbog:
- kvaliteta vode u jezeru,
- vodnog režima koji se određuje u skladu sa vodoprivrednim zahtevima a ne ekološkim potrebama,
- izgradnje druge trake autoputačime se definitivno deli kompleks jezera Palić i Ludaš na dve zasebne celine sa slabim protokom ekoloških i genetskih informacija kroz ekološki koridor kanala Palić-Ludaš
- širenja naselja oko Rezervata a da nije rešeno pitanje kanalizacije, smeća, saobraćajnica u skladu sa zaštićenim prostorom
- neprilagođenog korišćenja poljoprivrednog zemljišta oko jezera
- nedostatka održivog razvoja mikroregije Ludaš-Kireš, koji kao potencijale ima očuvanu prirodu i etnokulturološke vrednosti a treba da ih razvija kroz podršku tradicionalnih vidova korišćenja resursa, eko i etnoturizam, organsku proizvodnju hrane kao glavne privredne aktivnosti.
Upravljač Rezervata Ludaš i ostalih zaštićenih područja regiona, JP "Palić-Ludaš" nastoji da unapredi zaštitu i prezentaciju područja i svoje aktivnosti usmerava u tom pravcu u skladu sa mogućnostima Grada Subotice, Pokrajine i nadležnih ministarstava.
Vizitorski centar Ludaš, kao centralna lokacija za aktivnosti na promociji i prezentaciji prirode regiona, pruža programe za posetioce , prvenstveno školsku omladinu. Kroz radne vrste šetnji, izlete, kampove i radionice zainteresovani se mogu upoznati sa Rezervatom Ludaš i ostalim zaštićenim područjima regiona. Upravo sada su postavljeni novi edukativni sadržaji duž posetilačke staze u Rezervatu Selevenjske pustare. U tom cilju je urađena i Eko-turistička karta našeg regiona.
Your browser may not support display of this image.Ove aktivnosti treba da budu stimulacija za razvijanje ekoturističkih sadržaja i pokretanje organske proizvodnja hrane u Hajdukovu, Šupljaku, Bačkim Vinogradima da bi se postigao razvoj ali i očuvala priroda.
Vizitorski centar Ludaš
Prespanska 12, 24414 Hajdukovo, Tel. 024 753570, [email protected] www.ludas.rs
info: Ksenija Marton