Naučni skup o eksploataciji obnovljivih izvora energije - Express 2012

Pet, 09.03.2012 - 09:30 -- nikola.tumbas
Peter Odri Više ulaganja u OIE samo ako političari odluče
Peter Odri Više ulaganja u OIE samo ako političari odluče
Patko Ištvan Razgovor o OIE u Mađarskoj
Patko Ištvan Razgovor o OIE u Mađarskoj
Karai Laslo Pozdravlja učesnike naučnog skupa Expres 2012
Karai Laslo Pozdravlja učesnike naučnog skupa Expres 2012
Imre Rudas obraćanje na otvaranju Expres 2012
Imre Rudas obraćanje na otvaranju Expres 2012
Marton Sakal pozdravlja učesnike skupa Expres 2012
Marton Sakal pozdravlja učesnike skupa Expres 2012

Subotica leži na neiskorišćenom moru termalne vode

Veće korišćenje obnovljivih izvora energije, a napuštanje starih jeste nužnost pred kojom se našao čitav svet, a Evropa je propisala obavezu da do 2020. godine sve zemlje procenat te energije podignu na 15 do 20 odsto u ukupnoj energetskoj potrošnji, istaknuto je i na današnjem naučnom skupu o obnovljvoj energiji, koji u Subotici po četvrti put organizuju Viša tehnička škola iz Subotice i Univerzitet iz Obuda, u Mađarskoj, a na kojem učestvuju zemlje regiona. Stručnjaci za energiju, inženjeri i naučni radnici potvrdili su da je u toj oblasti u tehničkom pogledu postignut veliki napredak, ali je on u praksi slabo primenjen.

U Subotici su u dosta primeni tzv. toplotne pumpe, koje koriste prirodnu temperaturu zemlje, i po tome je ona prva u našoj zemlji, ali ipak to nije dovoljno, kaže profesor Više tehničke škole Jožef Njerž.

- Do sada je ugrađeno nekoliko stotina tih pumpi, ljudi stalno dolaze i raspituju se, interesovnje postoji, i to veliko, ali problem je novac. Mnogi građani ne mogu da isfinansiraju takve energetskle sisteme, - kaže dr Njerž.

Novac je pogotovo problem kada je reč o sunčanim kolektorima, koji su u ovoj krizi skupi za prosečnog potrošača, ali je neshvatljivo zbog čega se ne koriste znatno dostupniji izvori, kao što je termalna energija na kojoj leži čitav deo Karpatskog basena u kojem je i Subotica. Profesor dr Peter Odri, predavač na Višoj tehničkoj školi u Subotici i u Mađarkoj, napominje da se radi prosto o jednom moru termalne vode čija eksploatacija ne zahteva velika ulaganmja, jer je ona pod pritiskom i lako izbija gore.

- Mađarska izuzetno mnogo to eksploatiše, tamo imate čitave gradove koji gotovo u potpunosti koriste samo tu energiju. I ja mislim da je kod nas u pitanju jedino politički interes, i da jedino od političara zavisi da li ćemo posegnuti za tim gotovo besplatnim izvorom tople vode, za čiju su ekspolataciju potrebna minimalna ulaganja. Sve do sada ništa se na tome nije radilo. Mi možemo organizovati i deset ovakvih konferencija, ali je na kraju sve u rukama politčara, - kaže dr Odri.

Mađarski političari očito u tome vide svoju računicu, jer je Mađarska do sada uspela da sa sedam odsto obnovljive energije dopuni svoju ukupnu potrošnju. Kod nas je korišćenje energije sunca, vetra, termalnih izvora bio mase daleko ispod jedan odsto.

- Mađarska vlada pomaže obnovu kuća ukoliko se uvodi korišćenje obnovljive energije, mnogo se uložilo u solarne kolektore, a energije vetra je iskorišćena maksimalno. Takođe postoje i elektrane koje rade samo na biomasu. Naš je cilj svakako da do 2020. godine energija dobijena iz ovih izvora učestvuje sa 15 do 20 odsto u ukupnoj potrošnji, - kaže dr Ištvan Potko, profesor univerziteta u Obudu.

Kinezi od nas mogu napraviti solarnu velesilu

Kod nas bi se stanje moglo promeniti ukoliko se pokaže tačnom priča da Kinezi nameravaju da grade solarnu elektranu u Srbiji, tačnije u Deliblatskoj peščari.

- Ne znam da li je ta najava o gradnji elektrane tačna, ili samo medijska senzacija, ali ukoliko bi se to desilo, mi bismo postali energetska velesila u toj vrsti energije. Upravo taj deo naše zemlje, severno od Dunava, spada u sam vrh po količni sunčanih dana u Evropi, -  kaže profesor Odri.

Info: Vesela Laloš

Autor teksta: 
Fotograf: 

Više o ovoj temi...

U petak u Velikoj većnici Gradske kuće, sa početkom u 9 sati, počinje četvrti Međunarodni naučni skup posvećen eksploataciji obnovljivih izvora energije, koji ove godine nosi naziv Expres 2012.

Na skupu, koji je pre svega regionalnog karaktera kada su učesnici u pitanju, učestvovaće stručnjaci za ovu oblast energije iz Srbije, Slovenije i Mađarske, pre svega sa univerziteta u Obudu, Budimpešti, Beogradu, Novom Sadu, Subotici i Nišu. Jožef Njerš, šef katedre za termotehniku VTŠ u Subotici, inače jedan od inicijatora ovakvog skupa, saopštio je na jučerašnjoj konferenciji za štampu da je povodom održavanja ove naučne manifestacije objavljen i zbornik radova na temu eksploatacije energije iz obnovljivih izvora, a radove je poslao 31 autor iz gotovo isto toliko zemalja sa raznih...

detaljnije
Post date: Sre, 07.03.2012 - 12:00
Custom Search