Dečiji eko kamp

Uto, 09.08.2011 - 09:00 -- nikola.tumbas
Kolekcija članaka: 

Na Majkinom salašu na Paliću 18.jula je počeo "Dečiji Eko Kamp" , projekat Centra za razvoj dečijih interesovanja "Plava planeta", koji se realizuje u saradnji sa Helen Doron Early English školom, uz podršku Ministarstva zaštite životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja i Grada. Kamp će trajati do 12.avgusta, do kada će kroz njega proći četrdesetoro dece uzrasta od 7 do 11 godina.

Cilj kampa je razvoj ekološke svesti dece kroz igru, priču i praktičan rad.

Mališani na praktičnim primerima uče zašto je važno čuvati prirodu, šta je to reciklaža, kako da pomognu u zaštiti životne sredine, uštede energiju, kako da od otpada koji svakodnevno izbacuju iz stana mogu da naprave i osmisle sjajne igračke i igre. Flaše, poklopci, razna ambalaža, kutije od cerealija, staro ćebe, i drugi kućni otpad uz malo mašte, boje i lepka brzo postaju pecaljke i ribice, kegle za kuglanje, koševi za košarku, tablice za igranje društvenih igara, takmičarskih igara, palice za golf i sve ono što dečija mašta može da osmisli.

- "Ovim projektom smo obezbedili da deca na kvalitetniji način provedu letnji raspust, i da pored puno zabave nauče na koje sve načine oni mogu da utiču na očuvanje životne sredine. U toku kampa decu učimo koliko je važno čuvati i štedeti vodu.Kako se grupiše smeće za reciklažu i gde se baca. Šta je kompostiranje. Kako da što manje zagađuju vazduh i umesto automobilom prevoze se biciklom ili idu peške. Da opominju svoje roditelje i da ih podsete da je to i zdravije i da se time manje zagađuje vazduh koji svi udišemo. Učimo ih da i oni mogu da pomognu da se sačuvaju šume, da štede papir, kupuju već reciklirani papir, pišu na obe strane. Da čuvaju energiju, gase svetlo kada izađu iz prostorije, ugase televizor kada ga ne gledaju." - kaže Sabina Radnić Bešlić, kordinatorka projekta.

Jako je važno pričati o ekologiji, svi smo svesni da je potrebno čuvati prirodu, naročito kada pomislimo na decu , imamo želju da im ostavimo čistiju planetu. Ako dodamo i želju da planeti ostavimo decu koja je neće hteti dalje prljati, napravili smo veliki posao.

A sve to može biti zabavno. Objašnjenje da praznu flašu ne bacamo u smeće već da je možemo reciklirati je prava prava vežba za početak. Kroz tu jednostavnu i zabavnu radnju počinjemo priču o smeću, zemlji, ekologiji i potrebi za recikliranjem stvari.

U današnje vreme vrlo je važno decu vaspitavati da "biti i razmišljati zeleno" nije teško i da "reciklaža nije gnjavaža". A svaka lekcija može biti interaktivna i zabavna.

Za iduću godinu planira se nastavak projekta.

info&photo: Sabina Radnić Bešlić, kordinatorka projekta

Autor teksta: 
Fotograf: 
Custom Search