Od pre nekoliko dana na jezeru je ativirano šest aeratora vode (uređaj za obogađivanje vode kiseonikom) koji čine neku vrsta sigurnosne zone za riblji fond jezera Palić. Večeras je upriličeno svečano puštanje u rad za kamera subotičkih medija. Prvi, najatraktivniji aerator, se nalazi kao četvrta tačka na osovini Vodotoranj, Velika terasa, česma, osvetljen je raznim bojama i ima centralni mlaz koji pulsira u ritmu muzike koja se čuje na delu šetališta i poluostrva (rt pesnika) i predstavljaće atrakciju na obali jezera. Prateću muziku, kompoziciju od Morisa Ravela, odabrao Miroslav Jovančić kustos Moderne galerije Likovni susret.
****
Riba dobila kiseonik
Od ukupno šest aeratora najatraktivniji je smešten u turističkom delu i njegovu vodenu igru prati muzika Morisa Ravela "Dafne i Kloe". Dobili smo kombinaciju turističke atrakcije koja obavlja i biološku funkciju, kaže biolog Gabor Mesaroš.
Od kada se pre dve godine u Paliću ugušilo na tone riba čak je i laicima postalo jasno da u tom jezeru nema dovoljno kiseonika i da je opstanak živog sveta u opasnosti. Međutim, domaćinima je uspelo da spoje korisno i lepo i omoguće ribama da dišu tako što su u jezeru postavili šest aeratora od koji je jedan u obliku vodoskoka i njegovu vodenu igru prati muzika iz baleta "Dafne i Kloe" Morisa Ravela.
Direktor preduzeća "Park Palić" Goran Gabrić kaže da je sada u vodi šest sigurnosnih zona za ribu, odnosno šest aeratora smeštenih u četvrtom sektoru Palića.
- Aeratori su nastavak urgentnih mera za jezero koje sprovodimo od 2010. godine. Aktivnosti dovođenja kiseonika u Palić će trajati do 15. septembra i tada ćemo izvršiti procenu stanja. Vodili smo računa o bezbednosti svih turista i sportista na vodi, a u delu gde se nalaze hoteli u funkciji je muzička fontana, dakle aerator koji je atraktivno osvetljenjen i dobro zvuči. Projekat košta 900.000 dinara, a sve mere zaštite jezera tokom prošle godine su deset miliona dinara, dok je pumpanje vode iz Tise 7,3 miliona dinara - kaže Goran Gabrić.
Svečanom otvaranju dekorativnog vodoskoka i budućem protoku kiseonika u jezero uz pomoć aeratora prisustvovali su i građani, kojima se dopada zvuk i izgled fontane. Muzički urednik vodoskoka je Miroslav Jovančić i on kaže da zadatak izbora muzike nije bio lak.
- Vodeći se idejom da smo želeli muziku kompozitora koji je krajem 19. i početkom 20. veka bio u u stvaralačkom naponu mislio sam da je najbolji izbor Moris Ravel. U isto vreme, 1912. godine, Palić je postao značajna destinacija. "Dafne i Kloe" su kompozicija pisana za ruski balet i čini mi se da je u skladu sa prirodom, mehanikom i umetničkim delom - rekao je Jovančić.
Gradonačelnik Saša Vučinić kaže da će muzički vodokok u atmosferi gradilišta Ženskog štranda, Velike terase i uređenja Velikog parka, biti oaza za opuštanje.
- Dekorativni aerator asocira na zlatno doba Palića i nadamo se da ćemo do 2013. godine po završetku uređenja objekata ponovo imati kvalitetnu banju - kaže Vučinić.
Biologa Gabora Mesaroša raduje što su se promenila razmišljanja o mogućnosti spašavanja ribe u jezeru. Mesaroš je još pre dve godine predlagao da se kao u Ženevi ili Adi Ciganliji i u Paliću postave aeratori, ali su reakcije na njegova razmišljanja tada bile negativne.
- Ovo je zaista lepo, ali i korisno. Aeratori doprinose da se voda obogati kiseonikom i da se smanji mogućnost uginuća ribe. Sve pomore riba koje smo imali u zadnjih deset godina dogodili su se zbog nedostatka kiseonika zbog čega pozdravljam ideju, naročito što je jedan aerator i turistička atrakcija - zaključuje Gabor Mesaroš.