8. marta u borbi za ženska prava!

Uto, 08.03.2011 - 11:00 -- nikola.tumbas
Poklon iz rasadnika za baku
Tumbas Elizabeta - Za ravnopravnost žena
Tumbas Elizabeta - Za ravnopravnost žena
Saša Vučinić - Poruka za 8 mart
Saša Vučinić - Poruka za 8 mart

Na 102. godišnjicu obeležavanja 8. marta, dana borbe za ekonomsku, političku i socijalnu ravnopravnost žena i muškaraca, dana ženske solidarnosti i afirmacije ženskih prava, aktivistkinje Foruma žena Demokratske stranke podsećaju žene i muškarce da je jedan od osnovnih pravnih principa zaštićen Ustavom i međunarodnim aktima, princip o zabrani diskriminacije.

Ravnopravnost je odsustvo svakog vida diskriminacije i postoji kada u društvu nema razlikovanja, isključivanja ili privilegovanja po bilo kom osnovu, time i po osnovu pola. Da bi se sprečila diskriminacija i nejednak tretman žena i muškaraca, država promoviše ravnopravnost, sprovodi politiku jednakih mogućnosti i donosi mere kojima utiče na otklanjanje neravnopravnosti.

Država propisuje muškarcima i ženama jednaka prava pred zakonom i jednaku zakonsku zaštitu, jednaka prava pri zaključenju ugovora i upravljanja imovinom i jednak tretman pred svim organima državne vlasti. Regulisala je jednako pravo na rad, pri zapošljavanju i na radnom mestu za oba pola, na slobodan izbor profesije, jednaku dostupnost poslova, profesionalne obuke i napredovanja na poslu. Jednakost kod nagrađivanja i jednak tretman za rad.

Zatim određuje jednaka prava na učešće u odlučivanje o javnim poslovima i uticaj na donošenje odluka, jednaku zastupljenost na pozicijama i na svim nivoima političkog odlučivanja, kao i aktivno učešće u kreiranju i sprovođenju politike.

Omogućila je jednake uslove za učenje i sticanje diploma u obrazovnim ustanovama svih kategorija, jednake mogućnosti za fizičko vaspitanje devojčica i dečaka, kao i za aktivno bavljenje sportom i učešće u rekreativnim aktivnostima i žena i muškaraca.

Obezbedila je pravo na zdravstvenu zaštitu i zaštitu na radu. Ali i zaštitu bioloških i reproduktivnih funkcija žena i posebnu zaštitu za vreme trudnoće.

Država proklamuje ravnopravnost u budžetu, a to znači da novac iz javnog budžeta treba trošiti tako da podjednaku korist imaju i žene i muškarci.

Država zakonima reguliše jedankost u braku i porodičnim odnosima, između ostalog, jednakim pravima prilikom sklapanja braka, izbora partnera i razvoda braka. Jednaka roditeljska prava i obaveze, bez obzira na bračni status. Jednaka lična prava, uključujući pravo na izbor porodičnog imena, profesije i zanimanja.

Jednakost u ostvarivanju osnovnih ljudskih prava država garantuje time što zabranjuje nasilje i propisuje nepovredivost fizičkog i psihičkog integriteta. Ustavom je nasilje u porodici definisano kao krivično delo. Prezicno se određuje da nasilje nije privatna stvar pojedinca već je društveni problem koji ugrožava osnovna ljudska prava i dostojanstvo žrtve, ali i svakog člana zajednice.

Država je potpisnica Konvencije o eliminaciji svih oblika diskriminacije nad ženama, garantuje ravnopravnost žena i muškaraca u Ustavu, donela je Zakon o ravnopravnosti polova i Strategiju za unapređenje položaja žena, uspostavila je institucionalne mehanizme za ravnopravnost polova na republičkom, pokrajinskom i lokalnom nivou.

Članice Foruma žena Demokratske stranke ističu da, uprkos postignutom napretku, borba za istinsku ravnopravnost još traje, te pozivaju sugrađanke da se aktivno uključe u procese promovisanja svih napred navedenih prava i da hrabro i odgovorno koriste prava koja su im garantovana.

INFORMATIVNA SLUŽBA GrO DS Subotica

Autor teksta: 
Fotograf: 
Custom Search