U prilozima se nalaze komplet zvučni zapisi sa press konferencije...
Ne stišava se bura nakon Otvorenog pisma grupe hrvatskih intelektualaca
- Brojne političke partije, među kojima i Demokratska zajednica Hrvata, osudile istup predstavnika hrvatskih institucija iz Vojvodine, koje predvoje Slaven Bačić, predsednik Hrvatskog nacionalnog veća u Srbiji, i Petar Kuntić, predsednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini
Predstavnici Bunjevačkog nacionalnog saveta zatražili su pomoć države u zaštiti svojih prava, nakon što je 39 intelektualaca iz redova hrvatska manjine u Vojvodini, predstavnika ovdašnjih hrvatskih institucija predvođenih Slavenom Bačićem, predsednikom Hrvatskog nacionalnog veća, i Petrom Kuntićem, predsednikom Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini, uputilo čelnicima Srbije i Hrvatske Otvoreno pismo u kome osporavaju postojanje bunjevačke nacije i tvrde da je ona nastala na temelju falsifikovanja istorije. U Otvorenom pismu, Bunjevci se nazivaju "subetničkom skupinom", koja je deo hrvatskog naroda.
Blaško Gabrić, predsednik BNS-a, na uvid našem listu dao je i dokumenta koja potvrđuju da su Bunjevci kroz istoriju bili autohton narod, pa čak i u Hrvatskoj, gde su kasnije asimilovani i izgubili svoj identitet. Na popisu Kraljevine Jugoslavije iz 1931. godine, jasno se vidi da je u Subotici bilo skoro 44.000 Bunjevaca, a 880 Hrvata. Takođe, pokazana je i dokumentacija sa popisa sa dela teritorija današnje Hrvatske, iz 1712. godine, gde su Bunjevci i Hrvati predstavljeni kao odvojeni narodi.
- Po završetku Prvog svetskog rata, Bunjevci su u Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca ušli kao konstitutivni narod i to postoji u svim arhivama. Ipak, po završetku Drugog svetskog rata, 1945. godine, komunistička vlast izdala je obavezujući nalog da se svi Bunjevci i Šokci ubuduće vode kao Hrvati, što je bio očigledan pokušaj asimilacije. Ipak, pre osam godina to je ispravljeno i vlasti Srbije su zakonski ponovo priznale postojanje bunjevačke nacionalne manjine. Zato sada od te države koja nas je priznala tražimo zaštitu svojih prava i da nas odbrane od napada iz redova hrvatske manjine. Mi nikome ništa ne osporavamo, samo tražimo da budemo tretirani kao i ostale nacionalne zajednice u Srbiji - rekao je Blaško Gabrić.
On je dodao da predstavnici Hrvatskog nacionalnog veća i drugih institucija vojvođanskih Hrvata "očigledno žele da, pored novca koji dobijaju iz Srbije i Hrvatske, kontrolišu i novac namenjen bunjevačkoj nacionalnoj manjini".
- Kako drugačije objasniti da oni organizuju Festival bunjevačkih pesama i Dužijancu, i za to dobiju novac iz gradskog budžeta, kada se oni deklarišu kao Hrvati i negiraju postojanje bunjevačke nacije - naglasio je Gabrić.
Nakon Srpskog pokreta obnove i Saveza bačkih Bunjevaca, koji su još prošle sedmice izrazili jasno neslaganje sa Otvorenim pismom, to isto su ovih dana učinili i Socijalistička partija Srbije, ali i Demokratska zajednica Hrvata.
U saopštenju DZH navodi se da potpisnici Otvorenog pisma nemaju validnu većinu ni među subotičkim Hrvatima, te unose nemir među Hrvate u Srbiji i izazivaju netrpeljivost, nervozu i netoleranciju kod svih ostalih građana. Potpisnicima, ističe se dalje u saopštenju, očigledno nije dovoljno raspolaganje nad celokupnim finansijskim sredstvima iz republičkog budžeta namenjenih hrvatskoj manjini u Srbiji, već žele da vrše finansijsku kontrolu i nad Bunjevcima.
- Na lokalnom nivou u Subotici, akteri Otvorenog pisma su u koaliciji sa Bunjevačkom strankom Vojvodine, ali im to očigledno ne smeta, pa zajedno učestvuju u raspodeli pozicija. Demokratska zajednica Hrvata najoštrije osuđuje sraman pokušaj i bežanje od sopstvene odgovornosti zbog brojnih propusta u delovanju i radu hrvatske zajednice, među kojima je najznačajniji neuspeh pri formiranju posebnog biračkog spiska - kaže se, između ostalog, u saopštenju koje je potpisao Đorđe Čović, predsednik DZH.