Nakon velikog pomora ribe u Paliću i dve turističke sezone obeležene upozorenjima da nije preporučljivo ulaziti u jezero ministar životne sredine i prostornog planiranja dr Oliver Dulić izjavio je da se "najzad došlo do konkretnog rešenja i studija koje su bile preduslov da se krene u potragu za novcem". Prema njegovim rečima Palić će narednih godina biti mesto gde će se primenjivati nekoliko različitih metoda, pre svega za odmuljavanje.
- Verujem da ćemo kada je u pitanju prečistač uspeti da smanjimo ulivanje svih onih supstanci koje su dovele do zagađenja i da ćemo kroz druge mere sprečiti ulivanje štetnih materija, onih koje dolaze iz poljoprivrede. Situacija na Paliću je daleko bolja nego pre dve godine, a tome je doprinelo i upumpavanje sveže vode. Međutim, trajno rešenje se mora naći kroz ozbiljnu investiciju za šta je deo novca obezbeđen, a deo ćemo obezbediti ove godine kroz saradnju sa stranim ambasadama i međunarodnim organizacijama - rekao je dr Dulić.
Da se kvalitet vode u Paliću popravio potvrđuje i biolog Javnog preduzeća "Palić Ludaš" Blagoje Lečić. On kaže da je tome najviše doprinelo ulivanje kvalitetnije vode iz prečistača i upumpavanje vode cisternama iz sistema Tisa - Palić što je i spasilo živi svet u jezeru.
- Ozbiljnijih uginuća nismo imali poslednje dve godine, ali i dalje postoji ozbiljan problem sa muljem za koji je, prema informacijama koje imam, urađen projekat. U jezeru se nalazi srebrni karas i babuška i zbog kvaliteta vode kakav je bio i kakav je trenutno riba nema dovoljno hrane zbog čega je u lošoj kondiciji, neuhranjena je. Dobro je što riba uopšte preživljava, zbog čega se i zaštitari i sportski ribolovci nadaju što skorijem odmuljavanju - kaže Blagoje Lečić.
Izgladneloj ribi zbog niskih temperatura poslednjih dana život je dodatno zagorčao led, zbog čega se juče počelo sa pravljenjem odušaka. Da ne bi ostale i bez vazduha za njih je napravljeno 40 rupa u ledu veličine jednog kvadratnog metra. Blagoje Lečić kaže da je led dostigao debljinu od devet centimetara, ali da je još uvek nebezbedan za građane, odnosno klizače rekreativce.
- Veoma oprezno smo se kretali zaleđenom jezerskom površinom, jer je negde debljina ledenog pokrivača tek pet centimetara, a na najzaleđenijim mestima je dostigla devet centimetara. U akciju smo krenuli od Ribarske kolibe prema Muškom štrandu i motornom testerom smo napravili probne oduške kako bi oslobodili gasove i obezbedili dovoljno kiseonika za živi svet u jezeru - rekao je za "Blic" Blagoje Lečić.
Umesto u kontejner bacili jabuke u jezero
Iako je većina Palićana savesna i zna potrebe jezera, ima i onih koji bacaju smeće u njega. Kako "Blic" saznaje letos je neko u Palić bacio nekoliko stotina kilograma jabuka što je izazvalo vrenje i sporadično uginuće ribe.