Press konferencija na kojoj su o zdravstvenoj zaštitigovorili dipl. sociolog Maria Biači, član Gradskog veća za zdravstvenu zaštitu i socijalna pitanja, dr Ružica Crnjaković Tonković, direktor Doma zdravlja Subotica, mr sci spec. Svetlana Stojkov Rudinski, direktor "Apoteke Subotica".
Detalj sa pressa Svetlana Stojkov Rudinski:
Želim da izrazim veliko zadovoljstvo povodom informacije da je Grad Subotica, osnivač Apoteke Subotica, deo skromnog i restriktivnog budžeta, izdvojio za našu Ustanovu.
Ovaj gest dobre volje smatram veoma pohvalnim i primerenim, s obzirom da je tokom prošlogodišnje raspodele sredstava za primarnu zdravstvenu zaštitu gde spadaju Dom zdravlja i Apoteka, Apoteci dodeljeno svega oko 0,9% budžeta za primarni zdravstvenu zaštitu.
Imajući u vidu da naša ustanova, unazad nekoliko godina ulaže u razvoj i unapređenje rada, bilo je poražavajuće ne dobiti, makar simbolična sredstva za iste ciljeve. Podsetiću vas, Apoteka Subotica je iz sopstvenih sredstava kupila zgradu u Matije Gupca 26 u koju je preselila Direkciju apoteke (do tada je Uprava Apoteke bila u zakupljenom prostoru), otvorila je 17. ogranak, pa 18., 19. i 20. uz minimalnu finansijsku podršku. Nove ogranke smo otvarali sa željom da građanima bude što dostupnija usluga apoteke. Grad je omogućio sredstva za adaptaciju ogranka u Gradskoj kući i na Segedinskom putu, obezbedio sredstva za novi softver, i učestvovao, manjim delom, u adaptaciji ogranka kod Lifke.Sa druge strane, zahtevi za otvaranje novih ogranaka apoteka ( i ambulanti), sve su češći, neracionalni i ispolitizovani, što baca ružnu senku na trud koji ulažemo da našim sugrađanima obezbedimo kvalitetnu i što dostupniju zdravstvenu zaštitu. Broj ogranaka apoteka u Subotici daleko nadmašuje propisane norme (1 apoteka na 10.000 građana), i u periodu od 5 godina povećan je za 25%. Usled nedostatka stručnog kadra ( broj zaposlenih u državnim zdravstvenim ustanovama propisuje resorni ministar), nismo u mogućnosti da ubuduće proširujemo mrežu apoteka.
Obim posla koji se obavlja u apotekama je sve veći u stručnom, administrativnom i tehničkom aspektu. U dvadeset ogranaka Apoteke Subotica se godišnje realizuje preko 1.000.000. recepata i približno toliko fiskalnih računa; prevedeno u kutije, prošle godine je iz naše apoteke izdato preko 1.625.000 kutija lekova ( 5% više nego prethodne godine), i 688.000 pomagala (20% više nego prethodne godine) i drugih proizvoda. U 2010.g. je iz AS izašlo 4.360.000 proizvoda. Pri tom, svaki građanin-osiguranik koji dobije preporuku lekara za farmakoterapiju u vidu recepta/naloga ili OTC dolazi kod nas. Osim toga, građani sa manjim zdravstvenim tegobama- grip, gorušica, bolovi- dolaze u apoteke ne želeći da čekaju kod lekara.
Zbog toga smo proširili svoje aktivnosti osnovavši nekoliko kutaka za pacijente, SMS apoteku i dali mogućnost da nas građani pitaju za savet iz farmaceutskih oblasti. Pored toga, preuzimamo i neupotrebljene lekove, tzv. farmaceutski otpad. Platu i druge troškove poslovanja obezbeđujemo iz sopstvenih izvora, prema propisanom koeficijentu.
Upravo iz ovih razloga, a nevezano što smo od šire stručne javnosti Srbije prepoznati kao "apoteka za primer", najviše nam prija uvaženost od građana i Grada, te činjenica da je Grad spreman da ulaže i u one organizacije koje zahvaljujući svom radu posluju dobro i ne žele toga da se stide. Smatram da je Apoteka Subotica, jedna od onih u koje vredi ulagati i da se svako ulaganje vraća višestruko, kroz bolju osposobljenost prostora i opreme, lepši i prijatniji ambijent, zadovoljstvo građana i zaposlenih a time i lakši put do očuvanja i unapređenja zdravlja.
Grad je Apoteci Subotica namenio 5,610.000 din ( 22,8% od budžeta za primarnu ZZ), od toga
4.150.000 za tekuće popravke i održavanje zgrada i objekata (apoteka kod Sinagoge, apoteka u MZ Peščara)
1.250.000. za zgrade i gređevinske objekte (gasifikacija ogranka na Karađorđrvom putu, nabavka administrativne opreme za apoteke u MZ Peščara i MZ Zorka)
210.000. nadoknade za članove Upravnog odbora Apoteke Subotica.
Ovim putem želim da izrazim zahvalnost svima koji su sa razumevanjem prihvatili argumente našeg menadžmenta-da je potrebno sačuvati i negovati sve što je dobro i kvalitetno u našem Gradu, i kroz njihovo jačanje stvoriti novu energiju za dalji prosperitet Subotice..
Zahvljujem se gospođi Maji Biači na strpljenju i istrajnosti da se naša ustanova prepozna kao ravnopravan nosilac primarne ZZ Subotice.
*
Na pitanje gđe Laloš kolike su nadoknade za članove UO Apoteke Subotica, odgovor je da predsednik UO ima nadoknadu po održanoj sednici 3.900,00 dinara, dok ostali članovi primaju 3.300,00 dinara. Zarada farmaceuta zaposlenog u Apoteci Subotica obračunava se prema koeficijentu koji određuje Vlada RS i iznosi oko 51.500,00 dinara. Plate zaposlenih u državnim apotekama ne obezbeđuje državni budžet, već se isplaćuju iz samostalnih i realnih izvora.