Nov nacrt odluke o držanju životinja u Subotici i Paliću
Posebno nam je važno mišljenje proizvođača koji imaju stoku. Planiramo da privolimo stručnjake Zavoda za urbanizam da crvene zone dobiju prelazni rok, kaže Mirko Ostrogonac.
Nakon burne rasprave stočara sa predstavnicima Gradske uprave letos u Subotici zbog predloga o držanju i zaštiti domaćih i egzotičnih životinja Služba za poljoprivredu pribegla je novom načinu saradnje sa građanima. Nacrt odluke do kraja meseca sa pratećom dokumentacijom i objašnjenjima pre skupštinske procedure biće dostupan Palićanima i Subotičanima u svim mesnim zajednicama i u Gradskoj kući uz mogućnost davanja primedbi.
Šef Poljoprivredne službe Mirko Ostrogonac kaže da je ovoga puta posebno važno da se u razmenu mišljenja uključe proizvođači koji drže stoku, jer u Službi žele da im izađu u susret i nacrt prilagode njihovim potrebama.
- Bilo je nemoguće angažovati ljude iz mesnih zajednica da popisuju stanje, ali smo im predložili da u što većem broju animiraju građane i da nam proslede njihove primedbe. Naša namera je da privolimo stručnjake Zavoda za urbanizam da u slučaju crvene zone koja predstavlja zabranu, izvrše korekciju i da je pretvore u zonu prelaznog perioda na prilagođavanje - kaže Mirko Ostrogonac.
Najviše promedbi do sada bilo je na zabranu držanja životinja u centru grada i u MZ "Aleksandrovo", MZ "Peščara", MZ "Radanovac", odnosno na periferiji grada. Konkretno, kaže Mirko Ostrogonac, slučaj MZ "Ker" je problematičan jer se našla u istoj zoni sa MZ Centar I, II ili III.
- Većina Kerčana ima domaće životinje zbog čega bi njihova Mesna zajednica trebala da nam uputi zahtev za promenu statusa. To bi značilo da umesto godinu dana usklađivanja sa odlukom dobiju barem tri godine prelaznog perioda. Po predlogu svi u crvenoj zoni moraju u roku od šest meseci da usklade držanje pasa, mačaka, golubova, dok oni koji drže ekonomsku kategoriju stoke imaju rok od godinu dana - kaže Ostrogonac.
Da bi se mesne zajednice izborile za izlazak iz "nepovoljnih" zona potrebno je uskladiti želje sa generalnim urbanističkim planom grada koji je najstariji akt gradske Skupštine. U Službi za poljoprivredu veruju da će urbanisti izaći u susret građanima, ali im oni moraju skrenuti pažnju šta žele.
- Mesne zajednice mogu da predlože da prelazni rokovi traju i pet godina, ali onda donošenje odluke ako ćemo je primenjivati posle toliko godina gubi svrhu. Organizovaćemo još jednu javnu raspravu i do februara 2011. godine očekujemo da nova odluka bude usvojena - kaže Mirko Ostrogonac.
Osim Subotice i Palića 18 naselja izbeglo je zoniranje, a nakon usvajanja odluke njeno sprovođenje pratiće komunalna inspekcija i policija. Posle opomene građanima slede velike kazne, pa će neposlušni ljubitelji životinja morati da plate od 2.500 do 75.000 dinara, pravna lica od 250.000 do milion dinara, a preduzetnici od 50.000 do 250.000 dinara.
Subotičanin Marko Matković nov način upoznavanja građana sa nacrtom odluke o držanju životinja smatra korektnijim načinom pristupa zakonskim promena. On živi u blizini centra grada i porodicu prehranjuje uzgojem stoke.
- Jednog dana primena ovakvih zakona biće svakodnevica, ali u ovom trenutku je teško ljudima da shvate da treba da se odreknu onoga od čega imaju jedini prihod zarade. Periodi prilagođavanja su prekratki, ali sada se i mi pitamo pa se nadam da ćemo naći kompromis sa Gradskom upravom i urbanistima - kaže Matković.