Alarmantno u subotičkoj MZ "Peščara"
Od oko 7.000 građana 4.500 je staro ili bolesno i strepe da će ostati bez apoteke, iako im je obećano da do toga neće doći. Komunikacija sa Gradskom upravom je jednosmerna, kaže Jožef Nađ.
Već duže vreme u prigradskim mesnim zajednicama u Subotici vlada nezadovoljstvo zbog komunikacije sa Gradskom upravom, a u Mesnoj zajednici "Peščara" kažu da je situacija postala alarmantna. Zbog negodovanja građana što "dve godine ništa nije izgrađeno i što od 70 ulica samo 18 ima deo asfalta" u MZ su odlučili da javno progovore o svim problemima.
Stare i bolesne stanovnike dodatno je opteretila i najava zatvaranja apoteke u ulici Edvina Zdovca, a predsednica Skupštine MZ Lidija Šili kaže da članove rukovodstva "Peščare" građani zasipaju pitanjima na koje im ne mogu dati odgovore, jer su upućeni na pogrešnu adresu.
- Tek pre nekoliko dana dobila sam pismeni dopis gradonačelnika Saše Vučinića da građani neće ostati bez apoteke i da Gradska uprava čini sve da obezbedi uslove za njen premeštaj u ambulantu u Šabačkoj ulici. Nadamo se da će tako i biti, mada 4.500 uglavnom bolesnih ljudi i svi koji koriste apotekarske usluge i dalje strepe. Komunalno smo najnerazvijeniji deo Subotice, a od 2008. godine nijedan centimetar asfalta i vodovodnih cevi nije stigao u naš kraj. Veliki broj građana nema kvalitetnu vodu za piće već je koristi iz bušenih ili kopanih bunara - kaže Lidija Šili.
Poput ostalih mesnih zajednica koje ne dobijaju novac za realizaciju projekata i "Peščara" programe mora da kandiduje u Direkciji za izgradnju grada. Prema rečima Lidije Šili potrebe građana nisu usklađene sa realizacijom i izborom projekata, a ne postoji ni način kojim bi mogli da utiču na promene.
Predsednik Saveta MZ Jožef Nađ tvrdi da bi bilo od velike koristi da se adaptira zgrada bivšeg obdaništa, jer ni mladi ni stari nemaju prostor u kome bi mogli da se okupe, zabave i kvalitetno provedu slobodno vreme.
- Mogli bi da organizujemo seminare, edukativne i kreativne radionice, ali je prostor u lošem stanju i neophodno ga je renovirati. Projekat je napravljen još 2008. godine i tada je za obnovu trebalo 6,5 miliona dinara, međutim, sada je plan zastareo, a cena radova je povećana na osam miliona dinara. Komunikacija sa Gradskom upravom je jednosmerna i na naša pitanja i molbe ne stižu nikakvi odgovori. Građani nas stalno zapitkuju i više ne znamo šta da im odgovorimo, jer ni nama niko ništa ne kaže ni kada pitamo - kaže Jožef Nađ.
Grupa nezadovoljnih građana predložila je i da se promeni naziv MZ u "Bajski vinogradi", jer je sadašnje ime dobijeno po poljoprivredno - trgovinskoj radnoj organizaciji "Peščara" koja više ne postoji. Đorđe Dragojlović kaže da je taj deo grada odavno poznat pod nazivom Bajski vinogradi i da ih mnogi ne mogu locirati pod imenom koje sada ima MZ.
- Ubeđeni smo da će vraćanje tradicionalnog naziva pozitivno uticati na prepoznatljivost i da će kod sugrađana pojačati osećaj pripadnosti u lokalnoj zajednici. Što je najvažnije niko od građana ne mora da menja adresu. Inicijativa ne iziskuje pare, samo malo dobre volje - zaključuje Đorđe Dragojlović.
kasnije video prilog - sagovornik g.aleksandar na licu mesta