Inovacija, kreativnost i saradnja

Sre, 18.08.2010 - 15:06 -- darko.kovacevic
Kolekcija članaka: 

Branko Malagurski, direktor Regionalnog centra za razvoj malih i srednjih preduzeća i preduzetništva (SMER), o novim izazovima za preduzetnike i kreatore politike privrednog i ekonomskog razvoja Subotice.

Darko: Stanje je loše. To su već svi primetili.

Branko: Subotica se nalazi pred velikim izazovima u vreme kada je privatizacija praktično završena i uspostavljena nova privredna struktura utemeljena na malim i srednjim preduzećima i nekoliko preostalih velikih industrijskih kapaciteta. Doba tranzicije i potom duboke finansijske krize nije nas dovelo tamo gde smo očekivali pre 10 godina, ali zato predstavlja otrežnjenje i šansu da se uspostave novi tokovi roba i usluga koji će predstavljati priključak prema zemljama koje su ušle u EU.

Darko: Dakle, ako ništa drugo, znamo na čemu smo. Gde se tu nalazi SMER?

Branko: U sklopu svega toga regionalni centar za MSPP Subotica nastoji svojim međunarodnim projektima olakšati proces pridruživanja EU tako što će nas snabdevati novim idejama, primerima najbolje prakse, potencijalnim partnerima i organizovati domaća mala i srednja preduzeća putem klastera i drugih asocijacija da zauzmu optimalnu ulogu u tom procesu.

Do sada okončani (CARDS) projekti kao što su INOCOOPES, Centar za održivi razvoj, ili ACInD stvorili su neophodnu bazu podataka i partnera za novi krug saradnje kroz IPA (Instrument for Pre-Accession Assistance, instrument pred-pristupne asistencije) programe.

Darko: Šta tu može biti interesantno za Suboticu?

Branko: Od projekata SMERA to su regionalni i susedski programi,

TICAD (IPA/SEE), razvoj sliva reke Tise, odnosi se na razvoj regije uz reku Tisu kroz izradu zajedničkih razvojnih programa sa državama partnerima kroz koje ta reka protiče (Ukrajina, Rumunija, Slovačka, Mađarska). Regionalni centar u ovim projektima praktično pribavlja i transferisaće primere najbolje prakse teritorijalnog razvoja kakvi su pripremljeni u prvom redu u Mađarskoj i Slovačkoj, a zatim i drugim zemljama.

CONFIDEKT iz susedskog programa (IPA/HU-SER) u funkciji je povezivanja prekograničnih edukativnih i razvojnih institucija sa inovativnim malim i srednjim preduzećima u cilju stvaranja prekogranične mreže severne Srbije i južne Mađarske za inovativni razvoj. Kroz ovaj projekat formiraće se inovativni centri u Subotici i Novom Sadu, po uzoru na već postojeće u južnoj Mađarskoj, pripremiće se nekoliko studija kojima će se podstaći inovativni razvoj, pružati usluge edukacije i konsaltinga na temu inovativnog razvoja i uspostaviti trajne veze između postojećih centara i svih učesnika u projektu iz dve zemlje.

Darko: Grad se opredelio da svoj privredni razvoj zonira na teritoriji bivših kasarni. Ima li tu nekih iskustava iz regiona?

Branko: Jedan od naših projekata, pod nazivom FATE (IPA/SEE), From Army to Entrepreneurship (od armije do preduzetništva) predstavlja potporu postojećoj strategiji grada Subotice da se osmisli i u privredne svrhe transformiše zona dve kasarne na palićkom putu. U tom smislu, u okviru tog projekta, sačinjavamo analizu stanja, studiju slučajeva, SWOT analizu navedenog područja, pripremamo jednu studiju vezanu za infrastrukturno uređenje prve kasarne i jedan plan za osmišljavanje sadržaja koji će se popunjavati u drugoj kasarni, a odnosiće se na institucije za podršku razvoju, i privredne subjekte koji bi u okviru nje poslovali.

Kroz ovaj projekat u našu sredinu unećemo primere najbolje prakse transformacija kasarni u privredne objekte koje će nam pribaviti naših 19 projektnih partnera iz Italije, Mađarske, Slovenije, Hrvatske, BiH, Srbije, Rumunije, Bugarske i Grčke.

Primeri su najinteresatniji iz regiona Friuli-Venzia Giulia (u prvom redu primeri transformacije grada Trsta i njegovih kasarni u industrijske i tehnološke parkove), zatim Murske Sobote (Prekmurje, Slovenija) i Zalaegerszega, administrativnog centra okruga Zala u Mađarskoj.

Darko: Da zaokružimo priču...

Branko: Da bi se jedna sredina postavila u okvire realnih potencijala svog razvoja, potreban je period od desetak godina ustaljenog i osmišljenog rada. Nadam se da će u narednom periodu biti ispunjeni svi uslovi da u Evropu uđemo kao u toj meri razvijena sredina koja će moći da podnese i ponese teret svog položaja u EU.

Više o aktivnostima Regionalnog centra MSPP, na www.smer.biz

Custom Search