Republički poslanik SVM-a Balint Pastor:
OLIVER DULIĆ JE UČESTVOVAO U «SUBOTIČKOJ STRATEGIJI»
- Smatramo da u okviru koalicije sve nesporazume treba raščišćavati razgovorima i dogovorima, a ja i sada ponavljam da smo na razgovore spremni u bilo koje doba dana ili noći. Na žalost, za to nismo dobili poziv, bez obzira na velike medijske najave još pre mjesec dana. Ali, nismo mi ti koji izbegavaju taj susret, jer stojimo na raspolaganju i spremni smo razgovarati s koalicionim partnerima o svim otvorenim temama, - rekao je na konferenciji za novinare poslanik Saveza vojvođanskih Mađara Balint Pastor, odgovarajući na pitanje da li je nakon sukoba s Demokratskom strankom u ponedeljak u Subotici bilo inicijativa rukovodstava dve stranke da razgovaraju.
On je juče ponovio kako podrška SVM-a Vladi nije upitna, ali da ova stranka, kao ni u slučaju republičkog i(li) pokrajinskog budžeta, ni u buduće neće glasati za «protivustavne i predloge zakona koji su protivni interesima Vojvodine».
- Poslednjih dana u javnosti se pokušalo prikazati da gospodin Šandor Egereši ima drugačije stavove u odnosu na predsednika stranke. Ali, Savez vojvođanskih Mađara je jedinstven i svi mi mislimo da je Demokratska stranka naš prirodan saveznik. Međutim, ni Demokratska stranka nije mogla očekivati od nas glasamo za protivustavni budžet u kojem se iz Vojvodine izvlači 150.000.000 eura, - rekao je Balint Pastor.
On je ponovio da je SVM u vidu DS-a u Subotici imao prvu «kaznenu ekspediciju», a na pitanje kako tumači reči predsednika Skupštine grada i Gradske organizacije SVM-a u Subotici Jenea Maglaija da je «svilen gajtan stigao iz Beograda» i kakvom u tome vidi ulogu Subotičanina, ministra Olivera Dulića, on je rekao:
- Mislim da je gospodin Dulić učestvovao u izradi strategije koja se ostvarila u ponedeljak. Dakle, ne mislim da je gospodin Vučinić ovo odradio bez znanja gospodina Dulića.
Kada je riječ o razgovorima između DS-a i SVM-a u Subotici, Balint Pastor je rekao da, po njegovom znanju, oni za sada nisu bili inicirani, te dodao da se u poslednjih nedelju dana pokazalo da za to nije ni bilo interesa jer se radilo na cilju «koji je i ostvaren».
Upitan da li pod time misli na novu koaliciju u Subotici Balint Pastor je odgovorio potvrdno.
Na pitanje šta u situaciji u kojoj DS zamera SVM-u zbog nedavanja podrške oko budžeta, a SVM ne priznaje odluku Skupštine grada Subotice o novom sastavu Gradskog veća, jedni drugima mogu ponuditi u eventualnim razgovorima poslanik SVM-a je odgovorio:
- Ne bi bilo loše da razgovori konačno počnu, a ne da se vode preko medija, prvenstveno od strane Demokratske stranke. Sa svoje strane, mi možemo ponuditi dosledno poštovanje koalicionog sporazuma na svim nivoima. Pokazalo se, naime, da ni Demokratska stranka, iako priča drugačije, nema uvek potrebnu skupštinsku većinu. Primera radi, rebalans budžeta usvojen je sa 128 glasova, od čega su četiri bila poslanika SVM-a.
A sada malo o temi zbog koje je press sazvan...
Članovi poslaničkog kluba manjina susreli su se juče s izvjestiocima Monitoring komiteta Parlamentarne skupštine SAveta Evrope Davidom Harutinijanom iz Jermenije i Andreasom Grosom iz Švajcarske i tom ih prilikom izvestili o položaju pripadnika nacionalnih manjina u Srbiji. Tim povodom poslanik Saveza vojvođanskih Mađara u Skupštini Srbije Balint Pastor na jučerašnjoj konferenciji za novinare je rekao kako je, zajedno s Rizom Halimijem i Esadom Džudževićem, svoje goste izvestio i o pozitivnim pomacima od prošle godine, ali i o nedostacima i još uvek nerešenim problemima. Kada je riječ o pozitivnim primerima Balint Pasztor je naveo usvajanje Zakona o nacionalnim savetima, Zakona o kulturi i Zakona o udžbenicima, te usvajanje Statuta i Zakona o nadležnostima Vojvodine. Govoreći o manjkavostima, kako pravnim tako i praktičnim, koje se tiču prava nacionalnih manjina Balint Pastor je rekao:
- Država treba još jako puno toga uraditi da se poveća učešće pripadnika nacionalnih manjina u državnim organima i u javnim službama. Kao primer smo naveli policiju, upravu carina, poštu itd. Bez obzira što je još 2006. usvojila zaključak o merama za povećanjem učešća pripadnika nacionalnih manjina u državnim organima taj akt se, na žalost, još ne provodi i mi smo više puta o tome govorili i u Skupštini Srbije.
S tim u vezi, on je naveo i problem primene Zakona o sedištima sudova i javnih tužilaštava, jer se, kako je rekao, u praksi već pokazuju negativni efekti smanjenja broja prvostepenih sudova i kada je reč o korištenju maternjeg jezika pripadnika nacionalnih manjina u sudskim postupcima. Takođe, naveo je i problem nedovoljnog finansiranja projekata nacionalnih manjina u području kulture, obrazovanja i informisanja. Konačno, članovi poslaničkog kluba manjina prekjuče su ukazali i na potrebu usvajanja novog Zakona o službenoj upotrebi jezika i pisma u odnosu na, kako je naveo, «anahroni zakon iz 1991.», te na nedostatak Zakona o javnoj svojini koji bi Vojvodini i lokalnim samoupravama osigurao vlastitu imovinu.