Za kvalitetnije življenje u Subotici

Čet, 22.10.2009 - 12:00 -- urednik

Udruženje TERRA’S je danas, upriličilo susret sa novinarima povodom početka realizacije projekta ''Implementacija zakonskih akata i reorganizacija Gradske uprave u oblasti životne sredine - u službi poboljšanja kvaliteta življenja u Subotici'' podržanog od strane Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) kroz program „Inicijativa javnog zagovaranja građanskog društva“ kojim rukovodi Institut za održive zajednice (ISC). Glavni cilj je reorganizacija i unapređivanje institucionalnih mehanizama na lokalnom nivou u cilju zaštite i očuvanja životne sredine, te aktivnijeg uključivanja građana u ovoj oblasti.

Koordinator projekta, Snježana Mitrović, je izrazila zadovoljstvo odzivom novinara, te ih obavestila da ideja za projekat potiče od pisma, dr Olivera Dulića, ministra zaštite životne sredine i prostornog planiranja koji je sagledavajući stanje u ovoj oblasti, reagovao i uputio gradskim upravama u Srbiji, pa tako i subotičkoj, preporuku o potrebi jačanja u kadrovskom i organizacionom smislu. Shodno 16 novih „zelenih“ zakona usvojenih u maju u Narodnoj skupštini koji umnogome obavezuju lokalnu samoupravu i proširuju njene nadležnosti, sugeriše se da se obrazuje samostalna organizaciona jedinica za obavljanje poslova iz oblasti zaštite životne sredine.

Na žalost, nije se odreagovalo, pa je cilj da se utiče na donosioce odluka, odnosno lokalnu vlast i u okviru reorganizacije i racionalizacije, oformi posebna jedinica, umesto sadašnje Službe za komunalnu delatnost, preduzetništvo i zaštitu životne sredine i tako obezbedi imlementaciju zakonskih akata. Već je formiran ekspertski tim koji će sagledati postojeće stanje i na osnovu analize usvojenih zakona dati predlog najracionalnijeg modela samostalne organizacione jedinice koji će biti na uvidu na javnoj raspravi. Održaće se i okrugli sto na kojem je planirano da predstavnici Ministarstva životne sredine i prostornog planiranja prezentiraju zakone i predlog reorganizacije gradskih uprava. Biće pozvani i predstavnici drugih gradova, poput Beograda, Zrenjanina, Bečeja koji su formirali posebne jedinice, te će preneti svoja iskustva, odnosno dobre i loše strane u njihovom radu.

Prema rečima, Snježane Mitrović, deo projekta se odnosi na poboljšanje informisanosti građana o ovim zakonima, posebno o Zakonu o Arhuskoj konvenciji, odnosno o potvrđivanju konvencije o dostupnosti informacijama, učešću javnosti u donošenju odluka i pravu na pravnu zaštitu po pitanju životne sredine. Tako je jedna od najvažnijih aktivnosti formiranje Info eko centra u kancelariji sadašnje Službe preko kojeg će se uspostaviti bolja komunikacija i saradnja sa građanima. Svoje sugestije, predloge, primedbe, pitanja moći će upućivati preko „zelenog sandučeta”, „eko telefona“, a u određenom terminu, koji će biti objavljen u medijima, organizovaće se „otvorena eko-vrata“. Ova saradnja civilnog sektora i lokalne samouprave će biti jedinstvena u našoj zemlji, a dolazi u momentu kada se radi na smanjivanju broja zaposlenih. Stoga će ovo biti pomoć službenicima, čiji je broj već godinama isti, a obim posla se povećava. Sve ove aktivnosti će uticati na očuvanje i unapređenje čovekovog okruženja, a time i poboljšanje kvaliteta življenja u Subotici.

info: Terras

 

Autor teksta: 
Fotograf: 
Custom Search