Predstavnici Mješovitog povjerenstva za praćenje provedbe Sporazuma o međusobnoj zaštiti manjina u Srbiji i Hrvatskoj usuglasili su danas u Subotici preko 40 zaključaka koji se tiču prava hrvatske manjine u Srbiji i srpske u Hrvatskoj.
Kako je tim povodom na konferenciji za novinare rekao predsjedavajući Povjerenstva sa srpske strane Janko Veselinović, zaključci se odnose na zastupljenost hrvatske i srpske manjine u predstavničkim tijelima, pravosuđu, upravi i policiji, kao i na obrazovanje, informiranje, službenu uporabu jezika i pisma, te zaštiti nacionalnog identiteta kroz zaštitu kulturne baštine obiju manjina. On je, s tim u vezi, rekao da će Povjerenstvo u sljedećih petnaest dana napraviti redakturu preporuka koje će nakon toga u roku od pet dana poslati vladama Hrvatske i Srbije i mjerodavnim ministarstvima.
«Postojala je opća suglasnost da treba napraviti pomake koji poboljšavaju život manjina u objema državama kroz osiguravanje svih propisa koji omogućuju školovanje na jezicima manjina, kao i o otvaranju novih odjeljenja i škola na manjinskim jezicima. Također, razgovarali smo o neophodnosti da se na Hrvatskoj radioteleviziji i na Radioteleviziji Vojvodine osiguraju programi s redakcijama na srpskom, odnosno hrvatskom jeziku, te da se osigura nesmetan željeznički, autobusni i riječni promet između Bača i Vukovara», rekao je Janko Veselinović.
Govoreći o praktičnim problemima srpske i hrvatske manjine, on je rekao kako je zajednički zaključak da je zakonska legislativa u objema zemljama napravljena dobro i u skladu s europskim standardima, ali da razina njezine praktične primjene često nije odgovarajuća. Zbog toga, kako je naveo, članovi Povjerenstva jednoglasno su dogovorili da se sastanci ubuduće održavaju najkasnije u roku od šest mjeseci, a da će u međuvremenu izaslanstva preko kopredsjedavajućih i kotajnika pratiti realizaciju zaključaka.
Predsjedavajući Povjerenstva s hrvatske strane Petar Barišić rekao je da se položaj srpske i hrvatske manjine u dvjema državama u posljednje tri godine «drastično poboljšao», te da je osnovni cilj dvodnevnog sastanka bio «razigrati dobru volju» u samim resorima i u državnoj upravi.
«Smatramo da bi manjine trebale biti lokomotiva koja će vući vlak u ukupnim odnosima između Hrvatske i Srbije, kao i primjer ostalim segmentima obostranog napretka», rekao je Petar Barišić.
Na koncu, 29 članova Povjerenstva, od čega 17 sa srpske i 12 s hrvatske strane, nastavili su danas poslije podne rad i nakon konferencije za novinare.