Na press konferenciji u bunjevačkom nacionalom savetu Nikola Babić je medijima predočio Statut po kojem savet radi i rekao da odluke saveta koje su bile tema prethodne konferencije dela institucija Bunjevaca u BIC-u ne mogu dovoditi u pitanje.
U prilozima se nalazi aktuelni statut po kome se radi kao i deo statuta koji je "navodno" falsifikovan i koji se nalazi u "pokrajini" - čiji je deo fotokopija priložen na pressu. Letimičnim pregledom se uviđa bitna razlika između ta dava kada se pogleda deo o prestanku mandata saveta. U prvom - starijem, od 29.04.2003. stoji da savetu ističe mandat ako broj članova padne ispod 15. (postaje nelegitiman) dok u aktuelnom koji nosi dastum 11.07.2003. taj član ne postoji. (što znači po tumačenju da savet može da radi na kraju i sa 3 člana ?, jer samo većina od 2:1 u glasanju obezbeđuje legitimnost)
********
U Bunjevačkom nacionalnom savetu optužuju rukovodstvo BIC-a
Falsifikovan statut slali Republici i Pokrajini
Reagujući na prošlonedeljnu konferenciju za medije koju je organizovala direktorica i glavna i odgovorna urednica Bunjevačkog informativnog centra, Suzana Kujundžić Ostojić, i predstavnici nekoliko bunjevačkih institucija iz Subotice i Sombora, na kojoj su čelnici Bunjevačkog nacionalnog saveta apostrofirani kao lica koja nelegalno obavljaju funkcije i koji utiču na uređivačku politiku "Bunjevačkih novina", forsirajući "proradikalsku struju" u bunjevačkoj nacionalnoj zajednici, predsednik Bunjevačkog nacionalnog saveta, Nikola Babić, je istakao je da po Statutu saveta i važećim zakonima, sadašnji saziv od 14 članova sasvim legalno obavlja svoj posao, iako je taj broj prvobitno bio 21 lice.
- Prema uredbi Vlade Srbije, ovaj savet funkcioniše do donošenje novog zakona i izbora novog saveta, bez obzira što je sedam članova podnelo ostavke. Direktorica NIU "Bunjevački informativni centar" i bivši članovi Upravnog odbora BIC-a su nadležnim organima u Republici i Pokrajini slali falsifikovan Statut, u kome stoji da mandat savetu prestaje nakon što broj članova padne ispod 15, što nije tačno. U našem Statutu, koji je registrovan u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava, nigde ne postoji takva odrednica, u šta može svako da se uveri. Zaista ne znam odakle njima taj Statut - čudi se Babić.
On je naglasio da je u ovom slučaju traženo i mišljenje Ministarstva za ljudska i manjinska prava, od koga je dobijen jasan odgovor da sadašnji saveti funkcionišu prema registrovanim statutima, do donošenja novog zakona i izbora za savete.
info: Šolaja Dragan