Usred letnje sezone stigla je opominjuća vest za sve koji su planirali da letuju na Paliću – kupanje u jezeru se ne preporučuje, a oni koji se na to ipak odluče, čine to na vlastiti rizik.
*
Današnja tema pressa praktično je bila upozorenje građanima, da je bolje da se ne kupaju u jezeru, jer posle neće biti mogućnosti žalbe na eventualne pojedinačne posledice, jer sada su i zvanično upozoreni na to, pored “oglasnih tablica” na plažema jezera.
Pored ovoga, ovo je bila prilika da se čuje, pita, šta ima novo oko projekta sanacije jezera.
Ali, praktično osim informacije da je Republičko ministarstvo za zaštitu životne sredine (Oliver Dulić) obezbedilo sredstva koja su bila obećana pred novu 2009. godinu, nije bilo noviv vesti. Još uvek nije potpisan ugovor i tek će se po potpisivanju ugovora, ovih dana, negde u februaru sledeće godine doći do izvesnog predloga rešenja. Iznos za izradu projekta je 15.000.000.00 dinara. (160.000 eura)
Do tada možemo samo da se nadamo da će “jezero”, (od danas brendirano i kao tehnološko jezero kojemu se veoma približio kraj) samo uspeti da se izbori sa situacijom uz pomoć kvalitetnije vode koja će pristizati sa novog prečistača.
Prethodne informacije o sanaciji jezera 26.03.2009. možete pogledati video prilog “Stanje projekta o sanaciji jezera?” u kojem Suzana govori o tadašnjem stanju stvari u izveštaju ovde .. I u nastavku 31.05.2009. “Kada ćemo znati nešto?” ovde
N. Tumbas
*
Razlog ovako velikom oprezu su bakterije fekalnog porekla koje se, kako su naveli stručnjaci Zavoda za javno zdravlje, još od avgusta prošle godine stalno pojavljuju prilikom analize jezerske vode. Prisustvo fekalnih bakterija uočavano je tokom cele ove godine, a u junu jezerska voda je uzorkovana tri puta i prisustvo bakterija koje ukazuju da postoji staro ali i sveže zagađenje bakterijama iz crvenog trakta sisara i dalje je bilo izuzetno visoko. Dr Zorica Mamužić Kukić objašnjava da je i ranijih godina registrovano povremeno prisustvo ovih bakterija, ali da bi ponovljene analize da je bilo reč o sporadičnim pojavama. Sada, prvi put u kontinuitetu tokom redovnih mesečnih analiza vode stručnjaci Zavoda za javno zdravlje registruju prisustvo bakterija fekalnog porekla, koje su tu očgiedno stigle iz nedovoljno prečišćenih otpadnih voda gradske kanalizacije, ali ceđenjem iz palićkih septičkih jama.
- Prisustvo ovih bakterija ukazuje na rizik da u vodi mogu da se postoje i virusi, poput virusa hepatita i drugih patogenih oblika, te zbog toga ne preporučujemo kupanje. Ono nije zabranjeno, ali smatramo da je bilo potrebno upozoriti da za kupače, pogotovo osetljive osobe, kao što su deca, rekonvalescenti, invalidi, ili osobe sa oštećenjima kože, postoji rizik. Za sve koji ulaze u vodu ne preporučujemo da gnjure, prskaju se ili progutaju jezersku vodu, a nakon kupanja savetujemo tuširanje i pranje sapunom, - rekla je dr Zorica Mamužić Kukić iz Zavoda za javno zdravlje na konferenciji za medije posvećenoj upravo stanju vode u palićkom jezeru.
Stručnjaci Zavoda, Olga Lompar i Božana Đurašković sa različitih aspekata govorili su o stanju jezerske vode i mulja, koje je u ovom trenutku veoma nepovoljno, a dr Suzana Dulić, član Opštinskog veća zadužena za oblast komunalne infrastrukture i životnu sredinu, i DRagutin Miljković, direktor JP «Palić Ludoš» o onome što se čini za spas jezera. Dr Dulić je naglasila da bi naredne sedmice trebalo da počne ispitivanje kvaliteta vode i mulja jezera i okoline koji će raditi Vodoprivredni institut «Jaroslav Černi», na osnovu kojeg će se raditi dalji dalekosežni zahvati na spašavanju jezera, pre svega njegovo izmuljavanje.
A. Isakov