Radnici protestvovali u centru sela
- U sredu u Suboticu dolazi Miroslav Vasin, pokrajinski sekretar za rad, zapošljavanje i ravnopravnost polova, kako bi posredovao u razgovorima sindikata i rukovodstva firme. Radnici u 2009. godini dobili samo pola jedne mesečne zarade
Oko 200 radnika fabrike za preradu i konzerviranje voća, povrća i meda "Medoprodukt" i članova njihovih porodica protestvovali su juče u centru sela tražeći da im vlasnik, biznismen Živojin Đorđević, isplati zarade koje im duguje, ali i da proda firmu nekome drugom "jer su u potpunosti izgubili poverenje u njega". Zaposleni su u toku 2009. godine dobili samo pola jedne zarade, dok im doprinosi nisu uplaćivani od oktobra prošle godine. U sredu u Suboticu dolazi Miroslav Vasin, pokrajinski sekretar za rad, zapošljavanje i ravnopravnost polova, kako bi posredovao u razgovorima između sindikata i rukovodstva firme.
Ištvan Huđi, potpredsednik Samostalnog sindikata grada Subotice, istakao je da propadanjem "Medoprodukta" propada i selo od 5.000 stanovnika, koji su direktno ili indirektno vezani za firmu.
- Ljudi se nalaze na rubu egzistencije i ovako više ne može. Članovi svih sindikata i meštani moraju se udružiti kako bi spasli firmu. Vlasnik uopšte ne razgovara sa nama od kada je počeo štrajk, pre više od dve sedmice. Situacija u "Medoproduktu" je više nego alarmantna i dramatična. Poslali smo juče dopise svim nadležnim organima u Republici, Pokrajini i lokalnoj samoupravi da reaguju. Mislimo da je najbolje rešenje da sadašnji vlasnik, koji ima 99,17 odsto akcija, te akcije proda ili ih prepiše nekome drugom. Čak bi i stečaj bio bolji nego da on nastavi da vodi fabriku iz koje su pare prebačene u njegove druge firme - rekao je Huđi na jučerašnjem skupu.
Juče je u Tavankut došao i potpredsednik UGS "Nezavisnost", Slavko Vlaisavljević, koji je istakao da je "Medoprodukt" uspešna firma, sa stabilnim tržištem na koje plasira svoje proizvode i koja ima potencijala za ulaganja u nove tehnologije.
- Očigledno je da se iz "Medoprodukta" isisava kapital i da se prebacuje u druge firme. Za to neko mora da odgovara. Ovde se ne poštuje mnogo više od Zakona o radu, tako da moraju reagovati i ministarstva pravde, unutrašnjih poslova i ekonomije - kaže Vlaisavljević.
Podršku štrajkačima u Tavankutu pružila je i lokalna samouprava. Zamenik gradonačelnika, Pero Horvatski, juče je izjavio da fabrika mora da dobije zdravog vlasnika, te da će gradske vlasti učiniti sve što mogu kako bi se našlo prihvatljivo rešenje.
*****
Rok za plaćanje struje - mesec dana
"Medoproduktu" je minulih dana, zbog neplaćenog računa za struju, koji iznosi preko osam miliona dinara, subotička Elektrodistribucija u nekoliko navrata isključivala struju. Radnici su upozoravali da bi to moglo uzrokovati ekološku katastrofu, jer je u fabrici oko 20 tona amonijaka, čije bi izlivanje bilo pogubno po celo selo.
- Koliko znam, rukovodstvo je dobilo rok od mesec dana da plati struju ili će ona biti trajno isključena. Ako ne plate, mora se angažovati šira akcija preselenja oko 160 vagona robe iz hladnjača i ispumpavanje amonijaka. Ali to bi bio nenadoknadiv gubitak za "Medoprodukt" - rekao je Branko Matić, predsednik štrajkačkog odbora.
info: Blic - Šolaja D.