Etno dan u Osnovnoj školi "Ivan Goran Kovačić"

Sre, 20.05.2009 - 11:30 -- nikola.tumbas

Naučili kulturu i običaje nemačke nacionalne manjine
U projektu upoznavanja zanimljivosti iz života devet nacionalnih manjina do sada učestvovalo 58 osnovnih škola sa preko šest hiljada đaka iz Vojvodine.
Učenici sedmih i osmih razreda Osnovne škole "Ivan Goran Kovačić" u Subotici osim uobičajene nastave danas imali su priliku da edukuju jedni druge o zanimljivostima iz istorije, muzičke, filmske i likovne umetnosti, književnosti, nauke, kulture i običaja nemačke nacionalne manjine. Program su pripremili u okviru projekta "Etno dan", koji od 2007. godine u 58 osnovnih škola sprovodi Pokrajinski sekretarijat za propise, upravu i nacionalne manjine i Vojvođanski centar za ljudska prava.

Do sada je u akciji edukacije o narodima koji žive u Vojvodini učestvovalo preko šest hiljada vojvođanskih đaka, a po prvi put prezentovana je istorija i kultura Nemaca.
- Cilj je da učenici kroz pripremu edukativnog programa nauče važne detalje iz prošlosti i sadašnjosti nacionalnih manjina koje žive u pokrajini. Do sada je širom Vojvodine prezentovana mađarska, rumunska, slovačka, rusinska i srpska kultura, a ovogodišnji pilot program obuhvata bunjevačku, ukrajinsku, nemačku, romsku i hrvatsku istoriju i kulturu - kaže Biljana Lazić - Kovačević iz Vojvođanskog Centra za ljudska prava.
Po scenariju koji su pripremila tri osma i dva sedma razreda škole gostima iz Centra i vršnjacima đaci su na karti Evrope prezentovali povezanost Nemačke i Srbije.
- Program smo podelili u 12 tačaka i svako je dobio zadatak da, recimo, iz istorije, muzike, književnosti, nauke i drugih oblasti istraži ko su ličnosti ili događaji važni za istoriju nemačke nacionalne manjine. Raduje me što smo prvi koji prezentujemo Nemačku, jer sam naučio zanimljivosti iz života naroda čiji pripadnici žive i u Subotici. Najviše mi se dopala nemačka nauka, odnosno otkrića naučnika, među kojima su starinski bicikl, aspirin ili mp3 - kaže Akoš Jari, učenik sedmog razreda.
Rudolf Vajs iz Nemačkog narodnog saveta u Subotici, koji je učenicima za ovu priliku pozajmio nošnje, slikovne materijale, grb i zastavu, kaže da je predstavljanje nemačke nacionalne manjine istorijski trenutak.
- Oduševljeni smo idejom da učenici srpske i mađarske nacionalnosti uče i predstavljaju nemačku istoriju i kulturu. Ovo je prvi put da se u osnovnoj školi na ovaj način prikazuju nemački naučnici, muzičari, reditelji i druge istorijski važne ličnosti - rekao je Vajs.

Ličnosti: 
Autor teksta: 
Fotograf: 
Custom Search