Međusobni pravni spor Srbije i Hrvatske ne treba zabrinjavati hrvatsku zajednicu u našoj zemlji, konstatirano je na susretu gradonačelnika Subotice Saše Vučinića i veleposlanika Republike Hrvatske u Srbiji Tončija Staničića, koji je proteklog vikenda boravio u našem gradu.
- Tom prigodom smo obojica konstatirali da, što se tiče položaja hrvatske zajednice u Srbiji, a sâmim tim i u Subotici, međusobni pravni spor dviju država ne treba zabrinjavati zajednicu. Jako je važno da je spor oko događanja iz bliske prošlosti na pravnom terenu, jer pravni teren eliminira bilo kakve emocije i naravno da sam ja, u ime grada, dao čvrsta jamstva da, što se tiče Subotice kao grada, hrvatska zajednica neće imati baš nikakvih problema, - rekao je Vučinić, govoreći na današnjem brifingu o ovom susretu.
Gradonačelnik se proteklog vikenda susreo i s veleposlanikom Izraela Arthurom Kollom, s kojim je dogovoreno da se tijekom siječnja organizira službeni posjet izraelskih gospodarstvenika našem gradu. Vučinić je podsjetio da će do sada najveća najavljena investicija - veliki plaza centar, biti financirana upravo izraelskim kapitalom.
Veleposlanik Sjedinjenih Američkih Država u Beogradu, Cameron Munter, prošlog je tjedna imao radni doručak s predstavnicima osam srbijanskih općina. Ovom se prigodom naš gradonačelnik dogovorio s njim da u drugoj polovici siječnja posjeti Suboticu s ciljem dogovora o daljnjoj potpori svim onim projektima koji će našoj lokalnoj upravi pomoći lakšem konkuriranju za sredstva iz pretpristupnih fondova Europske unije.
Prošlog je tjedna u beogradskom Hotelu «Hajat» potpisan sporazum o suradnji između Grada Subotice i Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), na planu provedbe programa za planiranje i reagiranje u slučaju elementarnih nepogoda, kriza i izvanrednih situacija u Srbiji, i jačanja ekonomske sigurnosti u našoj zemlji. Kako je istaknuo na današnjem brifingu dogradonačelnik Subotice, Pero Horvacki, u pitanju je program šire strategije USAID-a za unapređenje razvoja jake i stabilne tržišne demokracije u Srbiji, kao i za pružanje podrške reformama neophodnim za euroatlantske integracije Srbije.
O planu realizacije ovog programa u našem gradu, Horvacki kaže:
- U prosincu će se prvo oformiti organizacijska tijela, koja već na neki način funkcioniraju pri našem gradu. Tijekom proljeća sljedeće godine provest će se prva razina toga programa koja će podrazumijevati obuku članova tog tijela za izradu teksta programa. Kroz godinu dana će se provesti treća razina koja će osposobiti grad da bude vođa u regiji u vezi provođenja sâmog programa.
Horvacki je informirao novinare i o svečanoj sjednici SO Kotor na kojoj je u petak prisustvovao zajedno s pomoćnikom gradonačelnika, Duškom Guslovim. U pitanju je bio uzvratni posjet subotičkog izaslanstva partnerskom gradu Kotoru, nakon je što je njihovo visoko izaslanstvo prisustvovalo obilježavanju našeg Dana Grada.
Izaslanstvo Subotice je sredinom studenog prisustvovalo na Međunarodnoj konferenciji obrazovnih gradova u Budimpešti, a ovom se prigodom sastalo i s gradonačelnikom glavnog grada Mađarske, Gáborom Demszkijem, koji je najavio svoj posjet Subotici početkom sljedeće godine. O ovom je susretu izvijestio član Gradskog vijeća zadužen za obrazovanje, Slobodan Čamprag, koji je rekao da je Demszki ovom prigodom subotičkim srednjoškolcima darovao oko sto knjiga stručnog i zabavnog sadržaja.
U Segedinu je u petak u Ugostiteljsko turističkoj školi upriličen susret ove škole s Ugostiteljsko turističkom školom iz Osijeka i subotičkom srednjom Ekonomskom školom.
- Tema je bila suradnja i povezivanje ovih triju škola kako bi sudjelovali u projektu prekogranične suradnje. Naime, u Subotici je otvoren centar za suradnju s Mađarskom, a prije oko mjesec dana u Srijemskoj Mitrovici za prekograničnu suradnju s Hrvatskom. Tako će ove tri škole zajedno nastupiti u izradi projekata kako bi što uspješnije pristupile europskim financijskim fondovima, - rekao je Čamprag.
Budući da se navedena suradnja može ostvariti samo sa susjednim županijama, subotička Ekonomska škola predstavlja sponu između osječke i segedinske, te je tako ona i nositelj ovog projekta. Slobodan Čamprag je najavio da će se ovog tjedna održati aktiv ravnatelja subotičkih osnovnih i srednjih škola, na kojem se će, među ostalim, raspravljati o planu upisa u srednje škole u novoj školskoj godini, a bit će prijedloga i za uvođenje novih obrazovnih profila.
Na današnjem je brifingu novoimenovani predsjednik Upravnog odbora JP «Radio Subotica», Toni Bedalov, najavio svečanu sjednicu ovog tijela, u povodu 40 godina rada najstarijeg elektroničkog medija u gradu, koja će se održati u petak, 28. studenog u Velikoj vijećnici Gradske kuće.
Kako je istaknuo, ova je obljetnica došla u vrijeme neizvjesnosti i pitanja hoće li ovaj radio opstati, u vrijeme kada se u Radnoj skupini Ministarstva kulture kreiraju novi medijski zakoni, odnosno način privatizacije medija u Srbiji.
- Program će u petak početi u 11 sati i 55 minuta, što znači da je simbolično pet do dvanaest za sudbinu ove kuće. U ovom smo programu zamislili da se radio, i kroz izravan radijski prijenos, predstavi s ljudima koji su stvarali tu kuću, s poznatim novinarima, odnosno glasovima koji su obilježili protekla četiri desetljeća Radio Subotice, - rekao je Bedalov.
On je dodao da položaj Radio Subotice, u svjetlu pripreme novih medijskih zakona, ne ovisi o lokalnoj samoupravi, koja je inače već izrazila spremnost da sačuva javni interes kroz postojanje svog glasila.
info: suboticadanas.info