Ambrozija guši...

Pet, 05.09.2008 - 09:02 -- nikola.tumbas

Od sredine avgusta pa do kraja septembra hiljade Subotičana ne skidaju maramicu s lica: suze im oči, curi nos i otežano dišu. Tada je među njima glavna tema razgovora – kako se izboriti sa alergijom. Krivac za ovakve muke oko 15.000 građana, odnosno svakog desetog Subotičanina, jeste korovska biljka ambrozija koja se posebno na severu Vojvodine odomaćila.

Ove godine, ambulanti Hitne pomoći se zbog alergije na ambroziju javilo 40 odsto više građana nego lane. Budući da prisustvo polena ambrozije u vazduhu zavisi i od atmosferskih prilika, postoje periodi kada tegobe imaju i osobe koje inače ne pate od alergije. Glavni tehničar u subotičkoj Hitnoj pomoći Borislav Davčik kaže za naš list da je 31. avgusta od 30 pacijenata koji su potražili pomoć lekara, njih 17 imalo problema sa alergijom. Inače, svakodnevno im se javlja između 10 i 20 Subotičana koji traže lek za alergiju. Pacijenti koji uz navedene probleme još imaju i astmu odmah bivaju priključeni na boce sa kiseonikom.

Subotica se već godinama bori sa ambrozijom, u taj poduhvat je krenula ranije nego drugi gradovi u našoj zemlji, ali i dalje se čini da ovaj korov raste na svakom koraku. Ambrozije ima na obodu Selevenjske šume koja je zaštićeni prirodni rezervat, a grad je, može se reći, opasan poljima ambrozije.

U saopštenju koje je povodom akcije borbe protiv ambrozije dala član Gradskog veća za komunalne delatnosti i zaštitu životne sredine Snežana Dulić navodi se da su javne zelene površine košene dva puta, a do kraja vegetacionog perioda biće ukupno pet košenja. Pozivaju se i mesne zajednice koje su 2004. od grada dobile kosilice, a svake godine im se obezbeđuje gorivo, da održavaju zelenilo na svojoj teritoriji. Košenje je, kako se pokazalo, tokom vegetacionog perioda jedini efikasan način borbe protiv ambrozije. Međutim, samo 20 do 30 zrna polena ambrozije u kubnom metru vazduha dovoljno je da izazove alergijsku reakciju, a jedna biljka ambrozije proizvodi čak osam milijardi polenovih zrna i tri do četiri hiljade plodova koji i do 40 godina zadržavaju klijavost u zemljištu. Ambrozija posebno buja na parcelama koje se ne obrađuju.

Na telefon Službe za zaštitu životne sredine više od 200 građana prijavilo je nesavesne vlasnike takvih zapuštenih parcela. Međutim, najveći problem su površine gde se ne može utvrditi vlasništvo, a i ne postoji regulativa na osnovu koje bi oni koji ne kose svoje parcele mogli da budu kažnjeni. Zbog toga čak i u centru grada postoje placevi na kojima ambrozija nesmetano raste.         

izvor: Politika

Tagovi: 
Autor teksta: 
Fotograf: 
Custom Search