Alarmantno stanje u subotičkom Dečjem teatru: I nova sezone bez krova nad glavom
Jedino pozorište za mališane u Severno-bačkom okrugu počeće sezonu za nedelju dana, ali ne u svojoj kući. Građevinski radovi na rekonstrukciji pozorišne zgrade su završeni, kupljena je kompletna audio-video oprema, ali 20 miliona dinara koje je Pokrajina obećala za završetak sale, foajea, enterijera i vodovoda i kanalizacije, do danas još nisu stigli u Suboticu.
Jaka Prka Vujević, direktorica Dečjeg pozorišta kaže da su se radovi toliko odužili da situacija u ovoj kulturnoj ustanovi postaje alarmantna.
- Od 2006. godine, kada su počeli radovi, teatar probe i predstave održava na ustupljenim scenama koje nisu adekvatno rešenje. Ne možemo da igramo planirani repertoar i trebaće nam dosta vremena da se vratimo na tempo kakav priliči našoj profesiji. Prva godina radova protekla je u odličnoj saradnji sa Republikom i 32 miliona dinara koje smo dobili iz NIP-a pokrili su troškove kompletne audio-video opreme i građevinskih radova, - kaže Jaka Prka Vujević.
Nakon završetka prve faze usledili su izbori u zemlji koji su svaki na svoj način produžili administrativnu proceduru dolaska sredstava za radove na Dečjem teatru.
- Na pokrajinskom konkursu smo prošli, ali 20 miliona dinara zbog administracije i neažurnosti još uvek nismo dobili. Ovih dana razgovori sa Pokrajinom su intenzivirani i prvi put osećam zainteresovanost sa njihove strane da se obrati više pažnje na kulturnu instituciju kao što je naša. Nadamo se završetku radova, ali u svakom slučaju puno vremena je prošlo u nepovrat, zbog čega trpimo teške radne uslove, - kaže Jaka Prka Vujević.
Ona ističe da novac koji je neophodan da bi se završila adaptacija objekta treba da pokrije troškove završetka sale, foajea, enterijera i vodovoda i kanalizacije, a da su za troškove klimatizacije i grejanja konkurisali u NIP-u.
- Dodatna sredstva koja bi pokrila troškove grejanja i klimatizacije nam je odobrio NIP. Ukoliko taj novac stigne sledeće godine bićemo zadovoljni, jer za tu vrstu radova mi ćemo nesmetano moći da funkcionišemo ukoliko Pokrajina ispuni svoj deo obećanja za završne radove. Razočarana sam nebrigom, administracijom i procedurom koja predugo traje i koja nas koči da radimo i stvaramo za naše mališane, - naglašava Jaka Prka Vujević.
Nebojša Bradić, republički ministar kulture i Nadica Momirov, državna sekretarka za kulturu, prvi su i jedini iz Ministarstva pre mesec dana obišli radove na Dečjem pozorištu.
-To dovoljno govori o ozbiljnosti sadašnje strukture Ministarstva kulture i u razgovoru sa njima sagledali smo sve probleme koji se tiču naše ustanove. Upoznala sam gospodina Bradića sa prvobitnim projektom radova koji je podrazumevao i dogradnju objekta u kome se nalazi i lift za decu sa invaliditetom. Ministar se odmah složio da moramo biti teatar za sve mališane i kao prioritet, nakon završetka sale, dao sugestiju Saši Vučiniću, gradonačelniku Subotice, da se lično založi za dobijanju dozvole za dogradnju. Stručnjaci Zavoda za zaštitu spomenika već su dali saglasnost da novi objekat neće narušavati zaštićeno gradsko jezgro. Dokumentacija za taj deo je spremna, a za izgradnju će biti potrebno 20 miliona dinara, što je malo u odnosu na ono što će pružiti deci, - zaključila je Jaka Prka Vujević.
Nevidljiva tabla i nedovoljno zaposlenih
- Republičkom ministru kulture skrenula sam pažnju da se umesto table sa nazivom ustanove pri dolasku u Dečje pozorište mogu uočiti natpisi i reklame kladionica i kafića, što je zaista neprimereno. Osim toga, razgovarali smo i o nepoštovanju uredbe Službenog lista o isplati zarade na lokalnom nivou. Subotički glumci imaju manje plate nego novosadski i beogradski, a preko nam je potreban podmladak, svetlosni i tonski majstori, sekretar, portir, sufler, šminker i frizer, - napominje Jaka Prka Vujević.
Izvor: Blic