Dok je dr Mihalj Kočiš, doskorašnji direktor OŠ "Sečenji Ištvan", koji tu funkciju obavlja više od 20 godina, bio u Beogradu na razgovorima za predstavnicima Ministarstava prosvete i unutrašnjih poslova o odlaganju izvršenja primopredaje dužnosti do okončanja sudskog postupka, novi v.d. direktora, Lidija Šili, je, u pratnji pripadnika Policijske uprave Subotica i prosvetnog inspektora u Opštinskoj upravi, Eržebet Gereg Marjanović, ušla u školu i zahtevala od školskog advokata i članova razrešenog odbora da joj dozvole da počne sa obavljanjem dužnosti.
Ona je tražila da se postupi po Rešenju Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje i kulturu, od 28. novembra ove godine, u kome stoji da je "Mihalj Kočiš razrešen dužnosti direktora škole i da je smenjen školski odbor, a za vršioca dužnosti postavljena Lidija Šili i imenovan privremeni školski odbor". Kao razlog je navedeno da je dr Kočiš ispunio sve uslove za odlazak u penziju.
- U članu 132, stavu 2, Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, jasno stoji da zaposlenom nastavnom osoblju prestaje radni odnos kada napune 65 godina ili kada imaju 40 godina radnog staža, ali da svoju funkciju mogu nesmetano obavljati do završetka školske godine. Kako je gospodin Kočiš uslove za penziju ispunio prošlog meseca, a školska godina traje do 31. avgusta naredne godine, jasno je da je ovde u pitanju nezakonit postupak, kako novoimenovanog rukovodstva, tako i policije, koja je došla bez sudskog naloga. Ovde je na delu akt institucionalnog nasilja uz zloupotrebu policije i sraman potez pokrajinskog sekretara Zoltana Jegeša, koji uz pomoć odmetnute grupe Saveza vojvođanskih Mađara pokušava da devalvira nemerljiv doprinos dr Mihalja Kočiša, jednog od osam dobitnika Svetosavske nagrade u Srbiji, razvoju školstva kod nas. Protiv odgovornih smo 6. decembra pokrenuli Upravni spor pred Opštinskim sudom u Novom Sadu, tako da odluka o razrešenju dužnosti mora da se odloži do okončanja spora - rekao je Dušan Kliska, advokat škole.
Ipak, v.d. direktora, Lidija Šili, poseduje rešenje Ministarstva prosvete i sporta Republike Srbije, sektora za inspekcijske i nadzorne poslove, da je sve urađeno u skladu sa zakonskim ovlašćenjima, i Pokrajinskog sekretarijata, u kojem stoji da žalba na ceo postupak ne odlaže izvršenje primopredaje dužnosti.
- U više navrata smo, od donošenja Rešenja, pokušavali da uđemo u školu i na normalan način obavimo primopredaju, ali nas je privatno obezbeđenje sprečavalo u tome. Iz tog razloga smo se obratili Opštinskoj upravi i policiji, ali nismo uspeli da uđemo u direktorsku kancelariju, jer su nas u tome sprečili advokat, članovi smenjenog školskog odbora i još neki, meni nepoznati, ljudi. Ne želimo da dramatizujemo situaciju, čekaćemo gospodina Kočiša da dođe u školu u da sve pokušamo završiti na civilizovan način - kaže Lidija Šili, koja 34 godine radi kao profesor u odelenju OŠ "Sečenji Ištvan" u Šabačkoj ulici u Subotici.
Inače, dok se sve ovo dešavalo u školskim prostorijama, nastava se odvijala normalno, a profesor istorije, Rudolf Vajs, naglasio je da roditelji ne treba da strahuju za svoju decu.
- Nastavnici se ne mešaju u ovu situaciju, mi se trudimo da što profesionalnije odradimo svoj posao i da naši đaci ne trpe - zaključio je Vajs.
TREĆI POKUŠAJ SMENE
Prema rečima školskog advokata Dušana Kliske, još u junu 2006. godine je došlo do prvog pokušaja smene Kočiša sa mesta direktora, ali je to sprečio tadašnji ministar Slobodan Vuksanović. Potom je u februaru ove godine lokalni parlament razrešio školski odbor i postavio novi s ciljem da se promeni direktor, ali je Okružni sud u Subotici poništio tu odluku, pa je najnoviji slučaj čak treći pokušaj smene Mihalja Kočiša u poslednjih 18 meseci, u čiju odbranu su juče, između ostalih, stali i predstavnici saveta roditelja, kao i odbornik SO Subotica, Igor Međanski.
Info: Dragan Šolaja (Blic)