Nalazimo se na kraju 2007. godine i to je povod da napravimo neki rezime događaja. Kako Vi vidite proteklu godinu, i da li ste zadovoljni?
Da li možete da izdvojite najpozitivniji i najnegativniji događaj u protekloj godini?
Za mene je najveći neuspeh što još uvek nismo uspeli da od države otkupimo (u nekim zemljama u tranziciji preneli su bez naknade) vojnu imovinu koja bi mogla postati veoma efikasan generator razvoje privrede a samim tim i uslov za brži sveukupni razvoj naše opštine. Uspehom smatram i početak rekonstrukcije pozorišta, dobro korišćenje sredstava dobijenih iz NIP-a i Fonda za kapitalne investicije. Izuzetno važna stvar je izrada planske dokumentacije ( generalni plan, planovi detaljne regulacije, strategija razvoja) jer od postojanja tih planova zavisi mogućnost obezbeđivanja značajnijih sredstava iz raznih domaćih i inostranih fondova. Ove godine smo na ovom planu učinili značajne korake.
Koji su najznačajniji projekti i planovi za narednu godinu (budžet)?
Prema NIP-u (Nacionalni investicioni plan) smo kandidovali sedamdesetak projekata ali među njima su svakako najvažniji Y-krak, pozorište, zatvoreni bazen, fabrika vode na Vodozahvatu II, gasifikacija, nastavak izgradnje putne mreže, završetak rekonstrukcije ulične rasvete, završetak prečistača itd. Nadamo se ozbiljnoj podršci i od Fonda za kapitalne investicije. Ipak najvažnije je konačni otkup vojne imovine, izgradnja potrebne infrastrukture za industrijsku zonu i davanje u zakup investitorima pod povoljnim uslovima.
Mediji počinju da pričaju i o readmisiji "asistirani dobrovoljni povratak" iz EU, uglavnom Roma. Kako vi gledate na taj proces, kakve rizike on donosi, i da li imate neke planove?
Ceo problem readmisije je dosta nejasan, nedefinisan. Opština sem zaključka sa skupštine nema planove jer ga ni država nema ili ga još nije objavila. Subotica je uvek bila privlačna mnogima zbog svog geografskog položaja. Veliki broj pridošlih su bitno uticali na sveopšte stanje u opštini. Stopa nezaposlenosti je znatno porasla, sve je više socijalnih zahteva, imamo problema sa uključivanjem dece u obrazovni proces. Nekontrolisani dolazak novih grupa bi izuzetno otežalo stanje u opštini.
Čini se da bi Subotica mogla još bolje da napreduje da ima status grada. Da li tu nedostaje samo dobar Zakon ili nedostaje i politička volja?
Status grada za Suboticu znači mnogo više od samog administrativnog ustrojstva. Subotica je grad od 1779 godine i ima sve odlike grada. Razne političke snage su je u prošlosti svesno ignorisale. Mnoge subotičke institucije su premeštene u druge centre (Novi Sad, Beograd) i na taj način smo izgubili bitne predpostavke pravog grada. Vraćanjem statusa bi se mnoge institucije vratile u grad ili bile ponovo osnovane. Strah postoji u želji da se stvore opštine po etničkoj osnovi što bi imalo katastrofalne posledice za neka naselja u opštini delom zbog nepostojanje svojih ozbiljnih izvornih prihoda a sa druge strane zbog zatvaranja i getoizacije. Subotica treba da bude grada ali opasno je sadašnju oipštinu deliti na manje administrativne jedinice.
Za narednu godinu, iako je još neizvesno, najavljuju se i lokalni izbori? Da li očekujete da će građani dati poverenje ovoj vlasti još jedan mandat?
Teško je predvideti rezultate narednih izbora ali je jasno da samo demokratski opredeljene opcije mogu imati "prođu". Mislim da i pored nekih pokazanih slabosti na vlasti će ostati neka veoma slična kolacija sadašnjoj. Bez SVM-a i Demokratske stranke teško je zamisliti bilo kakvu kolaiciju.
::