Obilježen dan rođenja bana Josipa Jelačića, blagdan hrvatske nacionalne manjine u Republici Srbiji
Složnim radom za dobro naroda
Proslava obilježavanja rođendana bana Josipa Jelačića, jednog od četiri blagdana hrvatske nacionalne manjine u Republici Srbiji, održana je 13. listopada u Subotici, u Velikoj dvorani Hrvatskog kulturnog centra »Bunjevačko kolo«.
- Dan rođenja bana Josipa Jelačića slavimo kao blagdan naše hrvatske zajednice. Ovaj dan nije samo dan za spomen i sjećanje nas ovdašnjih Hrvata, već je to dan za ponos i slavlje svih Hrvata. Djelo bana Josipa Jelačića je u svijesti svih Hrvata. On je bio i ostao simbol hrvatske borbe za slobodu, za narodnu pravdu, za narodnu stvar. Rad bana Jelačića neka nas potakne da u našoj zajednici potražimo one narodne interese koji mogu biti poveznica među nama i da u složnom radu za dobro našeg naroda još dugo godina slavimo svoje narodne blagdane, - rekao je predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća Branko Horvat obraćajući se okupljenima na proslavi.
Čestitajući blagdan, konzul gerant Generalnog konzulata Republike Hrvatske u Subotici Ljerka Alajbeg istaknula je kako je Hrvatska ponosna na svoje manjine, posebno na njihovu kulturu koju su očuvali izvan domovine, a posebice na vojvođanske Hrvate, Bunjevce i Šokce.
- Možda vi to ne znate, ali mi smo zaista ponosni na naše vojvođanske Hrvate. Ovdašnji Hrvati priznati su kao nacionalna manjina, a vjerujem da će se oblasti obrazovanja, informiranja i službene uporabe jezika, te kulture, koje su povjerene na skrb Hrvatskom nacionalnom vijeću i dalje razvijati.
Konzul gerant Ljerka Alajbeg rekla je i kako je po dolasku na novu dužnost u Suboticu zamijetila da ovdašnji Hrvati nisu ujedinjeni, ali da će te razlike u budućnosti biti prevladane.
Zamjenik veleposlanika Republike Hrvatske u Beogradu Branimir Lončar također je čestitao blagdan hrvatske nacionalne manjine i prenio čestitku veleposlanika Republike Hrvatske u Srbiji Tončija Staničića. U kratkom obraćanju nazočnima, Branimir Lončar je zaželio da proslava ovog blagdana hrvatske zajednice postane tradicija, a kako je ban Josip Jelačić rođen u Petrovaradinu, Branimir Lončar je istaknuo i rad srijemskih hrvatskih udruga koje njeguju hrvatsku kulturnu baštinu, te značaj vraćanja zgrade Hrvatskog doma u Srijemskoj Mitrovici u kojemu će prostorije za rad imati Hrvatski kulturni centar »Srijem«.
Z. S.