Grupa Subotičana, prvenstveno turistčkih radnika i novinara, nalazi se na trodnevnoj ekskurziji u Makarskoj gde ih je ugostio Aranđelović Predrag - PECA Turs.
SUBOTIČANI U MAKARSKOJ
Nakon što je grupa turističkh radnika iz Hrvatske u martu boravila u Subotici i održala katološku prezentaciju srednjeg Jadrana, predstavnici Opštine, turističkih agencija i medija iz Subotice, proveli su tri dana u Makarskoj – 27, 28. i 29. maj, boraveći u Hotelu «Rivijera», gde im je domaćin bio vlasnik agencije «Peca turs». Pilikom razgledanja prelepe Makarske rivijere i njene okoline, i kroz susrete sa predstavnicima Turističke zajednice Makarske, ali i lokalnog stanovništva koje se ubrzano priprema za početak turističke sezone, Subotičani su stekli jasnu sliku o Hrvatskom primorju, koju ovih dana, u slici i reči, prezentuju sugrađanima na televiziji, radiju i u štampanim medijima:
NAKON NEKOLIKO GODINA PAUZE, HRVATSKO PRIMORJE OPET INTERESANTNO ZA TURISTE IZ SRBIJE (POSEBNO VOJVODINE)
MIRIS MORA, BORA I –CENA
Jeste da je skupo, ali vredi – to je otprilike zaključak do kojeg dolazi onaj ko ovih dana poseti najlepše primorje stare Jugoslavije i uveri se da je sve ono što smo u Hrvatskoj voleli i čega se rado sećamo – na svom mestu. I ne samo to. Još je lepše, bolje, našminkano. Svesni ogromnog priliva sredstava koji im iz godine u godinu donosi turizam, naši susedi su uložili vremena, truda, i naravno, novca kako bi svoj deo obale plavog Jadrana doveli do perfekcije: dobri putevi, pristojni toaleti na benzinskim pumpama pored njih, bez gnjavaže na granici (čak i ako ste iz Srbije!), čisti i uređeni gradovi uz more, i plaže od kojih zastaje dah!
Prošle godine je samo u Makarskoj letovalo čak 2.000 gostiju iz Srbije. Ovaj podatak ne treba da čudi s obzirom na to da je ovo poznato letovalište ostalo u lepoj uspomeni jugonostalgičara. I ne samo njih. Vole Makarsku i stranci, pa tako, šetajući ulicama, već poslednjih dana maja možete čuti nemački, češki i poljski jezik. Stanovnici ovih zemalja upravo su najčešći gosti Makarske. Da li zbog visokog standarda koji u pomenutim zemljama vlada, ili zbog lokalnog stanovništva koje od bavljenja turizmom dobro živi, tek na ulicama Makarske mogu se videti najnoviji modeli skupih kola i brzi motori, dok se u luci baškare jahte. Ne znamo koliko košta «parking» za njih, ali na parking satu kraj «rive» lepo piše: 3 min = 0,50 kn; 6 min = 1 kn; 2 min = 2 kn, a 30 min = 5 kn. Imajući u vidu da je kuna od dinara jača otprilike deset puta, onda je lako zaključiti da je parkiranje «malo» skuplje nego kod nas...
Da li malo ili malo više skuplje je i sve ostalo, ali opet možda ne toliko koliko mislimo da jeste. Primera radi, benzin košta 7, 2 kune, kafu na benzinskoj pumpi platićete oko 9 kuna, dok je u gradskoj «kavani», na prelepom mestu, uz more, možete popiti za «samo» 6,5. Uz nju će vam servirati i super ukusan keksić, a ukoliko želite i sladoled, kugla košta 5 kuna (napomena: vrsta ima svih mogućih i dve kugle su sasvim dovoljne jer su ogromne). Pica «četiri vrste sira» košta 35 kuna, porcija lignji je 60, a kilogram ribe u restoranu 230 kuna. Pivo je 12 kuna, koka-kola isto toliko.
Ono što zaista jeste skupo, bar za naš džep, jesu cene smeštaja. U odnosu na Crnu Goru, cena apartmana i hotelskih soba viša je, za otprilike 30 posto. Primera radi, dvokrevetna soba sa doručkom u Hotelu «Meteor» (sa četiri zvezdice) u sezoni košta 130 evra dnevno, u Hotelu «Makarska» sa dve zvezdice – 76 evra, a u Hotelu «Rivijera» – 92 evra. Doplata za polupansion iznosi između 10 i 15 evra po osobi. Lep, trokrevetni aprtman u centru Makarske (sa televizorom i klimom) u sezoni košta 55 evra dnevno, dok je u maju – 30 evra. Cena boravišne «pristojbe» (takse) je 7 kuna. Kako saznajemo, ovaj novac hoteli uplaćuju turističkoj zajednici, a ona ga troši na uređenje i organizaciju raznih manifestacija. Što se manifestacija i kulturnog života uopšte, tiče, izbora itekako ima. Sezona još praktično nije ni počela, a radio festivali i programi tipa «Pozdrav ljetu» već su deo svakodnevice u primorskim gradovima. Šta će tek biti kad počne sezona...
Po rečima načelnika saobraćajne policije u Makarskoj, policija se trudi da bude «maksimalno organizirana» i «apelira i upozorava na maksimalnu toleranciju prema svim gostima». Kada su u pitanju gosti iz Srbije, kako saznajemo, incidenata (na nacionalnoj osnovi), bar što se Makarske rivijere tiče, nije bilo poslednje dve godine. U to smo se i sami uverili kada smo u kafićima na čisto «srpskom» jeziku naručivali piće, ili na ulici glasno razgovarali. Niko nas nije popreko pogledao, niti nešto dobacio. Svesni su i Hrvati da su gosti, bez obzira odakle došli, tu da nešto potroše. A novac niko ne odbija... Međutim, u Splitu, gradu poznatom po netrpeljivosti prema ljudima iz Srbije, mogli su se tu i tamo čuti komentari tipa «Evo Srbi», ili doživeti da vam konobar u kafiću u centru grada, kada ga, s obzirom na to da živi na moru i verovatno dobro poznaje promenjivu ćud morske klime (pogotovo u maju), pitate da li je čuo hoće li se popodne razvedriti, da sledeći odgovor: «Nisam ja meteorolog, već konobar!». No, to je već stvar i lične (ne)kulture, a ne samo međunacionalne netrpeljivosti...
Ističući kako prema svim gostima «primenjuju» maksimalnu toleranciju, šef policije će dodati da se turistima ne praštaju jedino teški saobraćajni prekršaji i vožnja pod uticajem alkohola. Vozačima će na granici verovatno tražiti zeleni karton, a ukoliko budete vozili sa ugašenim svetlima, upozoriće vas da ih upalite jer kroz Hrvatsku se tako vozi, bez obzira da li je dan ili – noć. S obzirom da u špicu sezone, dakle u sedmom i osmom «mjesecu» samo u Makarskoj boravi oko 100.000 gostiju, jasno je da će se turisti susresti sa problemom zvanim «parkiranje». «To je nemoguće izbeći» -- zaključuje načelnik policije, i dodaje da je «turistički kriminalitet» (u koji spada i krađa automobila) prisutan, i da zato auto treba parkirati na osvetljenom i čuvanom mestu i «bolje platiti parking nego izložiti auto riziku».
-- Nemojte ostavljati vredne stvari na plaži, pazite gde uzimate mesto, trudite se da ostvarite kontakt sa osobama u blizini i zamolite ih da vam pripaze na stvari. Kada napuštate sobu, proverite da li je sve zatvoreno, posebno prozori. Opreza nikad dosta! – poručuje šef policije.
A da je policija u Makarskoj brza i efikasna uverili smo se ina sopstvenom primeru kada je novinar «City» televizije Branislav Potkonjak na ulici izgubio dokumenta i novac. Nakon sat vremena bezupešnog traganja, kada je već odustao od potrage, broj hotela u kom je odseo nazvao je službenik policije i rekao da su dokumenta pronađena. I ne samo to. I novac je bio nedirnut – 50 evra i 1.000 dinara bilo je na mestu. Policija je srećnom Branislavu rekla da je dokumenta našla jedna žena, baš Makaranka (kako glasi tačan naziv žene iz Makarske) i – donela ih policiji. Dakle, videla je da je reč o čoveku iz Srbije i, postupila onako kako bi pošten čovek sa bilo kojim drugim gostom – vratila ih. Bravo za Makarane i Makarsku! Ne sumjamo da će ove godine mnogi tu letovati... Pogotovo zbog toga što se miris ovog bora i mora ne zaboravlja lako...
info: Jelena Bucalo i Tatjana Mandić