Ravel
Odakle li samo izviru svi ti samotni ljudi?
U subotičkom Ravelu predstavljena je najnovija knjiga poezije Roberta G. Tilija, pesnika, esejiste, slikara, književnog prevodioca, muzičkog kritičara, žurnaliste i likovnog umetnika iz Subotice. Ovo bogatstvo zanimanja i iskustva i nesumnjivo bogatstvo talenata ostavilo je vidnog traga u najnovijoj Tilijevoj knjizi, napisanoj posle dvadesetak godina pauze u literarnom stvaralaštvu. Zbirku poezije pod nazivom Kralj ribara izdala je Narodna knjiga, u svojoj ekskluzivnoj ediciji Alfa, u kojoj mesto nalaze, kako je istakao urednik knjige Vasa Pavković, najbolja dela naših savremenika.
Ova pesnička knjiga, široke tematike i nadrealističkog koncepta, paradoksalna i uzbudljiva, predstavlja jednu od onih knjiga koje mogu podsticajno delovati na buduće pesničke generacije, rekao je na promociji "Kralja ribara" Vasa Pavković.
Tilijevu poeziju nesumnjivo karakteriše univerzalizam i erudicija, bogatstvo i neočekivanost aluzija koje se kreću u različitim tematskim pravcima, kao mreža - od filma, bluza, istorijskih motiva do stripa i rokenrola. Zbog toga njegove pesme mogu da korespondiraju sa širokom čitalačkom publikom. To bogatstvo izraza i pesničkih slika prati i čitav spektar osećanja, od suicidalnog do slavljenja života.
Ipak, knjiga kao jedan od osnovnih motiva ima samoću ; ona je stoga, kako je definisao književnik Đorđe Kuburić, knjiga o samoći, o samotnom čoveku u urbanoj sredini. To je takođe knjiga o porocima, rokenrolu, džezu i bluzu, moralnoj eroziji našeg sveta i hipokriziji modernog društva. Inspirativna je po svojoj naglašenoj refleksivnosti, neobičnih i neuobičajenih metafora, i isto tako neobične forme, poetična i skaredna u isti mah. Iz nje, kako kaže Pavković, nakon čitanja, izranja ozbiljan i pomalo neurotičan pesnik, čija je priča o svetu u kojem živimo izazov vladajućem ukusu, a koja po svoj prilici nikoga neće ostaviti ravnodušnim.
V.Lalos