Izbor tekstova za Građanski List
za četvrtak 18.04.2002.
Ovoren 6. međunarodni prolećni sajam INTEREXPO
Međunarodni prolećni sajam, šesti po redu. Sajam će trajati do 20 aprila, a otvorio ga je Aleksandar Vlahović, ministar za privredu i privatizaciju u Vladi Republike Srbije.
- Imali smo tri cilja - makroekonomsku stabilnost, povratak u međunarodne institucije i donošenje sistemskih zakona- rekao je ministar Vlahović i objasnio. - Prvi cilj je postignut, drugi je ostvaren podrškom, ne samo tehničkom već i finansijskom, međunarodnih institucija, a treći cilj donošenjem Zakona o porezima, Zakona o radu i Zakonu o privatizaciji, je takođe ostvaren. Stvorili smo uslove za ekonomske reforme, očekujemo investiranja u našu privredu kroz tendersku i aukcijsku privatizaciju. I ovaj sajam je potvrda ostvarenja naših ciljeva.
Svečanom otvaranju prisustvovali su predstavnici Privredne komore Mađarske,
predstavnici ambasada zemalja čije firme izlažu na sajmu, ulogu domaćina imao je potpredsednik Vlade Srbije Jožef Kasa, a od domaćih gostiju bili su predstavnici Regionalne, Pokrajinske i Republičke privredne komore i gosti sa sličnih sajmova iz naše zemlje.
Na sajmu učestvuje 120 izlagača iz sedam država (Mađarske, Hrvatske, Holadnije, Slovenije, Austrije, Slovačke i Jugoslavije ), a zastupljene su poljioprivreda i prehrana, građevinarstvo, elektro i mašinska industrija, auto industrija, turizam, inovatorstvo i druge oblasti . Predviđena su stručna predavanja, potpisivanje ugovora o saradnji između Leskovačkog sajma, Jadranskog sajma i INTEREXPO-a o budućoj saradnji, potom sipmpzijumi o jugoslovensko-mađarskoj saradnji, referati i stručna izlaganja, a drugog dana biće upriličeni i bilateralni razgovori naših i mađarskih privrednika. Mađarska privreda je najviše zastupljenana ovom sajmu, i njihova preduzeća imaju posebno uređen prostor na sajmu koji se zove "Mađarska ulica". Drugi dan sajma je zvanično i "Dan mađarske privrede", kada će biti predstavljena privreda i kultura zemlje naših severnih suseda. Poslednjeg dana je prezentacija "Micro Finance Bank", prve strane banke u Subotici, promocija Ekonomskog rečnika, profesora Ekonomskog fakulteta u Beogradu, ali i predavanje o ulozi berzanskih posrednika u procesu svojinske transforrmacije. Pored oficijelnog, planiran je i zabavni program -od kuvanja riblje čorbe do prezentacija sportskih udruženja. Svaka ulaznica je srećka, a jedan od posetilaca će dobiti specijalnu nagradu - automobil.
Laslo Boni, vlasnik firme "Magnotron", koja je organizator sajma dobio je serifikat "Lider malog biznisa" od Instituta za mala i srednja preduzeća iz Beograda.
Subotički odbornik i savezni poslanik Mirko Bajić komentariše pokretanje istrage povodom nezakonitosti u radu lokalne samouprave na koje je mesecima ukazivao
To je samo vrh ledenog brega!
Tvrdim, a imam i bezbroj dokaza za to - da je ovaj grad beskrupulozno opljačkan od strane lokalne vlasti u sprezi sa bivšim režimnom. Sav materijal dostaviću tužilaštvu i nadležnom ministarstvu" - obzananjuje Bajić
Ovdašnji odbornik i poslanik Mirko Bajić, na jučerašnjoj konferenciji za štampu ovako je komentarisao pokretanje istrage protiv Gabriele Agošton, bivšeg sekretara Skupštine opštine, a povodom zloupotreba službenog položaja i falsifikovanja dokumenata vezanih za neke transakcije sa stanovima, placevima i poslovnim prostorima:
- Veoma mi je dargo da je led ipak krenuo, odnosno da se ono na šta već mesecima ukazujem - zloupotrebe i nezakonite radnje lokalne vlasti, odnosno Zavoda za urbanizam - na šta nedvosmisleno upućuju i nalazi anketnog odbora čiji izveštaj kasnije odbornici nisu prihvatili - konačno ispostavlja kao istina. Ali, to je samo vrh ledenog brega. U ovom gradu ima takvih zloupotreba i toliko sumnjivih transakcija, da slobodno mogu da tvrdim da je Subotica u proteklih desetak godina beskrupulozno opljačkana - reako je Bajić, dodavši da je u međuvremenu sakupio još gomilu dokaznog materijala, koji će predati tužiocu, lokalnoj samoupravi, ali i nadležnom ministarstvu u Beogradu.
- Međutim, ovoga puta bih rekao i sledeće: cena koju plaćam za sve ovo, i ja i moja porodica, veoma je velika. Ali, neću odustati, jer sam tako obećao svojim sugrađanima, dok se sve ne istera na čistac. Posebno me raduje što su mi u prikupljanju dokuentacije pomogli mnogi obični ljudi, a bilo je i takvih koji su mi otkrili nove slučajeve za koje nisam ranije znao.
Bajić je zatim naglasio da su se razne uknjižbe nekretnina, prenošenja prava korišćenja i menjajnje namene pojedinih poslovnih prostora dešavali na zakonski apsolutno "nemoguć" način.
- A to je moglo da bude urađeno samo zato što je predsednik Opštinskog suda bio Milutin Kosanović, iz, razume se, tada vladajuće partije. Bez te sprege SPS-JUL, s jedne, i lokalne valsti s druge strane, sve to ne bi bilo moguće. Na žalost, još i dan-danas se vuku razni repovi iz tih transakcija, i zato se jednom mora reći šta se desilo, i ko je odgovoran - poručio je Bajić.
Antrfile:Sad ga vidiš, sad ga ne vidiš...
Jedan od načina kako da se stvari "kamufliraju" bio je taj da su se uknjižba, menjanje namene i vlasnika pojedinih loklala, ali i zemljišta, dešavali na osnovu običnih izjava zainteresovanih strana i (ili) raznim aneksima na nepostojeće ugovore Ali, kako? Recimo, Opština jedan lokal briše iz fonda posvnog prostora, jer se, kako je obrazloženo, on već dugo ne koristi u tom svojstvu. Onda taj isti prostor prenosi na jedno pravno lice (odnosno dozvoljava njegovu uknjižbu na novog korisnika ) zato što ga to pravno lice već dugo kao koristi - kao poslovni prostor! Čas jeste, čas nije poslovni prostor!
Tipičan slučaj , sa mnogo dodatnih "bočnih" zavrzlama, jeste onaj između Opštine, subotičke filijale Prve preduzetničke banke i ovdašnje firme Magnotron, ali ima ih još, i za sve to imam dokaze - tvrdi Mirko Bajić.
OO DSS još jednom ističe da su lokalni izbori jedini pravi izlaz ka pozitivnim promenama
Građani su sudija za svačiji rad
Reagujući na izjave Ištvana Išpanoviča , predsednika SO Subotica, u kojima izražava žaljenje što DSS pre 5. oktobtra nije imala dovoljan broj članova, naglašavajući da potrebe za novim lokalnim izborima, koje ova stranka traži - nema, Vladimir Grahovac, član Predsedništva OODSS Subotica je juče rekao da su takve izjave zlonamerne i lažne.
-Podsećamo predsednika naše opštine da je DSS u Subotici imala priličan broj članova znatno ranije, ali oni nisu bili članovi Saveza komunista, pa tako gospodin Išpanović nije imao priliku da ih upozna na sastancima kojima je on redovno prisustvovao - rekao je Grahovac. - Preletači, odnosno socijalisti i julovci kao da se Išpanoviču stalno priviđaju, pa se nameće pitanje da li mu vremena saradnje i koalicije sa njima nedostaju.A, što se tiče izbora, oni su Subotici itekako potrebni.
Na juče održanoj konferenciji za štampu Slaviša Potpara, predsednik OODSS, poručio je Išpanoviču da bi ,,bolje bilo da umesto što broji preletače preispita kupoprodajne ugovore nekretnina u vlasništvu SO Subotica koje su poslednjih 12 godina rasprodate, jer bi većinu trebalo vratiti pravim vlasnicima po donošenju zakona o denacionalizaciji.
- Zahtevamo da se uradi revizija nekretnina koje su 1990 godine bile u opštinskom vlasništvu, da se vidi koliko ih je sada - rekao je Potpara. - Osim toga, povodom najavljenih privatizacija opštinskih javnih preduzeća, sumnjam da je ova lokalna vlast sposobna da obavi taj posao.Ukoliko do privatizacije JP ipak dođe, potencijalne kupce treba obavezati da obezbede čvrste garancije za bolji kvalitet usluga uz cene prihvatljive za građane. Naravno, nismo protiv privatizacije, ali ne po svaku cenu. Pre tenderske prodaje , koja u svakom slučaju mora biti javna, potrebno je sačiniti sveobuhvatnu analizu poslovanja tih preduzeća i na osnovu toga proceniti ima li potrebe za privatizacijom, ili je bolje da preduzeća ostanu pod ingerencijom lokalne samouprave.
Opštinski odbor DSS, uz tvrdnju da su građani jedini pravi sudija za svačiji rad, još jednom je istakao da su lokalni izbori jedini pravi izlaz ka pozitivnim promenama koje su delimično zahvatile celu Srbiju, ali ih u Subotici, po njihovom mišljenju, praktično nije ni bilo.
Loš dan za subotičke dilere
Presečen lanac preprodavaca droge
Protiv Slobodana Vekića(21), iz Subotice, policija je podnela krivičnu prijavu zbog sumnje da je izvršio krivično delo neovlašćene proizvodnje i stavljanja u promet opojnih droga.
Vekić je, saopštava policija, od jula do decembra prošle godine organizovao lanac preprodavaca droge preko kojih je uživaocima u Subotici prodao kilogram ,,marihuane", 200 tableta ,,ekstazija" i 45 grama opojne droge ,,spid".
Juče je takođe podneta i krivična prijava protiv Jožefa Bedea (22) iz Bačkih Vinograda i Kornelija Kovača (21) iz Hajdukova, zbog sumnje da su tokom protekle i ove godine prodali oko 250 grama marihuane i manju količinu "ekstazija" Kod Beedea je pronađeno i oduzeto 8 grama marihuane i 0,50 grama hašiša.
Građevinska škola promenila ime
Srednja gradjevinska škola "18. novembar" pokrenula je inicijativu za promenu imena škole. Sadašnji naziv škola je dobila
1983 godine. U proteklom periodu u školi su se, pored obrazovanja učenika za geodeziju, građevinarstvo, šumarstvo i obradu drveta obučavali i učenici za druge struke (hemija, nemetali i grafičarstvo), te dosadanašnji naziv više ne odgovara nego se menja u Politehničku školu.
Novi nazivi ulica
Izvršni odbor je prihvatio predlog novih naziva oko tridesetak subotičkih ulica, koji će razmatrati Skupština. Tako će se ulica VIII vojvodjanske brigade ubuduće zvati Majšanski put, a Zapadne ugarnice Pastirska ulica. Neobični nazivi su predloženi za ulice koje su do sada označavane brojevima: 462. Nova će biti Ulica petlova, 490 Nova Ulica Jabuka, 492. Nova Ulica krušaka, a 495. Nova Ulica trešanja i tako dalje. Svoju ulicu u Subotici dobio je legendrani džez trubač Luj Armstrong.