LIGA JEVREJSKIH žENA SUBOTICE OBELEžAVA 150 GODINA
Za snimke kliknite ovde!
Kada su pre 12 godina primljene u medunarodnu organizaciju to im je otvorilo potpuno nove vidike u radu i poducilo ih da ne moraju biti okrenute samo negovanju tradicije a da dobrotvorni rad ima razlicite oblike
Jevrejke Subotice, prema do sada raspoloživim pisanim izvorima, u našoj zemlji imaju najstariju dobrotovrnu organizaciju. Liga jevrejskih žena Subotice osnovana je pre 150 godina, odnosno, pre vek i po Temišvarskom poveljom odobren im j rad i prihvacen pravilnik o radu društva. Liga je, možda, postojala i ranije, ali o tome nema pisanih dokumenata.
Upravo zbog toga, objašnjava Mira Poljakovic, predsednica Lige jevrejskih žena Subotice i predsednik Lige jevrejskih žena Jugoslavije koja postoji u okviru Saveza jevrejskih opština, postojanje Temišvarske poelje, uzima se za zvanicni podatak o pocetku organizovanog humanitarnog rada Jevrejki Subotice. Tradicija duga 150 godina mogla bi da bude neiscrpni izvor podataka o nacinu života Jevreja u Subotici, o njihovim istaknutim licnostima pa i socijalnom statusu, medutim, tragicna istorija ovog naroda, potvrduje se i kroz sudbinu njihovih dokumenata. Jevrejska opština u Subotici raspolaže sa vrlo oskudnim podacima o radu Lige, pa cak nema u svom posedu ni Temišvarsku povelju koju beleži Dušan Jelic u svojoj knjizi Istorija Jevreja u Subotici.
-Ono što se nesporno zna je da su se Jevrejke Subotice organizvale kako bi pomogle svojim siromašnim sunarodnicima, obezbedile miraz sirotim devojkama i pomogle njihovo školovanje. Prostorije su im bile upravo na ovom mestu, u sedištu Jevrejske opštine, a o njihovim prvim predsednicama, i najvecim darodavkama, gotovo da ni[ta ne znamo, kaže Mira Poljakovic. Skromni izvori govore da je rad Lige pomagala cuvena Hartmanka, vlasnica mesne industrije iz koje je nastao današnji 29. novembar a može se verovati da su njen primer sledile i druge žene. Rad Lige prekinut je samo tokom holokausta, a nakon Drugog svetskog rata, malobrojne clanice pokušavale su da i dalje budu na ispomoci najugroženijim sunarodnicima.
-Možda su naši najveci heroji upravo te žene koje su u u promenjenimd ruštvenim okolnostima, bukvalno ni iz cega, pokušavale da pomognu ljudima koji su iza sebe imali ratom razorene živote, kže Mira Poljakovic. Veterankama Lige, Juditi Sendrei, Eli Vajs i Dori Rozemberg, u znak zahvalnosti za požrtvovanje koje su pokazale tih godina, na svecanoj akademiji Lige zakazanoj za subotu, 16. marta, bice urucene i posebne pismene zahvalnice.
Na ovu svecanu akademiju svoj dolazak potvrdile su i Xun Xejkobs, predsednica Svetske organizacije jevrejskih žena, princeza Katarina Karadordevic, kao i Jožef Kasa, potpredsednik Vlade Srbije. Dolazak velikog broja gostiju dokaza je i nove orijentacije u radu Lige. Mira Poljakovic objaašnjava da kada su pre 12 godina primljene u medunarodnu organizaciju to im je otvorilo potpuno nove vidike u radu i poducilo ih da ne moraju biti okrenute samo negovanju tradicije a da dobrotovrni rad ima razlicite oblike.
-Naucile smo da se sredstva za našu zjaednicu ne obezbeduju samo donacijama vec i novim projektima, da treba da se ravnopravno bavimo i univerzalnim pitanjima položaja žene i prava coveka, da se otvorimo prema lokalnoj zajednici u kojoj živimo i da saradujemo sa njenim slicnim organizacijama, kaže predsednica Lige Jevrejskih žena Subotice. Brojcano najjaci deo jevrejske opštine, koja broji nešto preko 200 clanova, a od toga je 140 žena koje su deo Lige, one su uspele da obezbede i sredstva za sprovodenje projekta u Subotici i u Jugoslaviji, vezanog za ekonomskog osnaživanje Jevrejki. Sredstva im je za citavu godinu bezbedila Ric fondacija iz Izraela, a ove godine bice sproveden njen prvi stepen koji se odnosi na edukaciju žena kako bi se lakše snašle u svetu samostalnog preduzetništva.
A.Isakov