Vojislav Sekelj
U rodnoj Subotici, nakon kratke i teške bolesti, u 72. godini, u četvrtak, 4. svibnja 2017. godine, preminuo je poznati hrvatski književnik, publicist i kulturni djelatnik iz Vojvodine Vojislav Sekelj.
Komemoracija u znak sjećanja na velikana pisane riječi bit će održana u petak, 5. svibnja, u Hrvatskom nacionalnom vijeću s početkom u 12 sati. Sprovod će biti istog dana u 15,30 sati iz kapele sv. Ane na Kerskom groblju.
*
Vojislav Sekelj rođen je u Subotici, 20. travnja 1946. U rodnom gradu je završio osnovnu, srednju te Višu tehničku školu, smjer elektrotehnika. Najveći dio radnog vijeka proveo je kao srednjoškolski profesor u subotičkoj Tehničkoj školi, u kojoj je jedno vrijeme bio ravnateljem. Zbog očitovane angažiranosti u hrvatskoj zajednici od...
detaljnijeProslava praznika hrvatske zajednice u Republici Srbiji - Dan izbora za prvo Hrvatsko nacionalno vijeće, održana je 16.decembra u Velikoj vijećnici Gradske kuće u Subotici.
Za rad u zajednici u području kulture i obrazovanja kao i na očuvanju identiteta Hrvata priznanje "Pajo Kujundžić" su dobili Nataša Mjančika, iz Nove školske knjige - Zagreb.
Priznanje "Josip Andrić" za doprinos hrvatskoj kulturi, dobio je Ladislav Suknović dipl. pravnik, dugogodišnji predsednik HKUD Matija Gubec.
Priznanje "Ban Josip Jelačić" za dudogodišnje društveno djelovanje u očuvanju i razvoju nacionalnog identiteta Hrvata u Vojvodini, HNV je dodelilo Vojislavu Sekelju.
U prilogu ilustrovani zvučni zapis događaja.
O posljednjoj knjizi iz bogatog opusa pjesnika, publiciste, istraživača i dugogodišnjeg urednika većeg broja književnih časopisa, Milovana Mikovića, govorili su književnica i kritičarka iz Beograda prof. Ljiljana Žegarac-Tenjović, te stvaraoci iz Subotice: prof. Matija Molcer, prof. Boško Krstić i prof. Dragan Rokvić.
O knjizi pjesama Milovana Mikovića «Jedući srce žive zvijeri»
detaljnije(Ulomak)
Zbirka pesama «Jedući srce žive zvijeri» poetički je zbir književnog opusa i životnog iskustva Milovana Mikovića. Svi autorovi značajni pesnički, prozni i esejistički tekstovi dobili su svoj završni oblik u ovoj zbirci, u kojoj je u okviru pesnikove osobene i ironične metamitologije otelotvorena njegova umetnička opsesija da izrazi totalitet ljudske...
U Matici bunjevačkoj večeras je promovisan bunjevački kalendar za 2015. godinu. Kalendar se može kupiti u Matici po ceni od 200 din.
O kalendaru su govorili Ivan Sedlak, predsednik Marice bunjevačke, dr Etela Jerinkić, pomoćnik gradonačelnika zadužena za kulturu, i Mile Tasić bibliotekar zavičajnog odeljenja Gradske biblioteke.
U Plavoj sali Gradske kuće, 28.11.2014. održan je Međunarodni znanstveni okrugli stol „Hrvati u Vojvodini i Prvi svjetski rat“
Ilustrovani zvučni prilozi nekih od govornika su u prilogu. U nastavku su sažetci izlaganja...
prof. dr. sc. Josip Vrbošić
Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera
Pravni fakultet, Osijek
Hrvati i Prvi svjetski rat
Prvi svjetski rat promatran iz ugla svekolikih hrvatskih probitaka, ali i gubitaka, otvorio je mnoštvo velikih pitanja, no istodobno su se odgovori na ista reducirali na nekoliko limitiranih rješenja. Očekivane unutarnje rekompozicije Austro-Ugarske, pa i u slučaju gubitka rata, snažnijim američkim ulaskom u rat postale su potpuno irelevantne. Političkoj eliti...
detaljnijeZapis sa tribine održane u Zavodu za kulturu vojvođanskih Hrvata, 22.srpnja, povodom godišnjice izlaska prvog broja ŽIG-a koji je izišao 16.srpnja 1994. - odnosno dvadesetogodišnjica neovisnog novinarstva na hrvatskome u Vojvodini, kako je stajalo u pozivnici za ovaj događaja.
Sudionici su bili:
Vojislav Sekelj, osnivač i glodur Žiga,
Zlatko Romić, član Uredništca, novinar,
Đorđe Dragojlović, suradnik, novinar i
...
detaljnijeNa Otvorenom univerzitetu, pred skromnim brojem ali veoma aktivnim posetiocima, održana je tribina povodom izlaska iz štampe zbornika radova „Zatvoreno-otvoreno: društveni i kulturni kontekst u Vojvodini 2000-2013“ u izdanju Centra za interkulturalnu komunikaciju (CINK). U zborniku radova autori pokušavaju da daju odgovore na pitanje u kojoj je meri Vojvodina u periodu posle tzv. demokratskih promena postala otvoreno i multikulturalno društvo, a u kojoj meri je, posebno pod uticajem trauma iz devedesetih godina prošlog veka i dominacije nacionalizma, postala društvo nekomunikativnih entiteta. Da li je Vojvodina razbijeno ogledalo u čijem odrazu svako vidi svoj lik koji mu odgovara, odnosno, da li Vojvodina ima budućnost ukoliko njen identitet nije garant otvorenosti i novog horizonta...
detaljnijeOvaj svečani datum obilježen je u Velikoj vijećnici Gradske kuće prigodnim kulturno-umjetničkim programom, a tijekom večeri predstavljena je i nova knjiga Vojislava Sekelja »Kako se branilo dostojanstvo«, te kalendar koji sadrži kratke biografije i fotografije 12 glasovitih Hrvata i Hrvatica iz Vojvodine. Iako su najavili svoj dolazak, predstavnici Pokrajine i Republike nisu prisustvovali sinoćnjoj proslavi
Duh prošlosti opisan u pričama Tome Žigmanova "Saga o svitu koji nestaje" noćas je bio prisutan na salašu Gabrićevih na Verušiću (Hrvatskom majuru). Na jednom od tri preostala imanja u ovom kraju, gde ih je nekada bilo "trisdva" po sećanju domaćina, i gde je sve vrvilo životom, okupila sa mala grupa ljubitelja salaša i života na njemu. Kroz film Rajka Ljubiča, "Sve arende u sluge Ente" za koju priliku je bio instaliran "pokretni bioskop", u podužoj prostoriji na salašu porodica Gabrić je imala priliku da vidi ekranizaciju jedne priče iz Sage. Kasnije uz fanke i vino razvila se priča koja je potrajala dugo u noć iza ponoći ( toliko da su gostima domaćini skoro kazali da ugase sviću kad budu odlazili :)
p.s.
Za izvesno vreme ovde će da se postavi nekoliko...
detaljnije- 1 of 2
- ››