Ferenc Marton
Pre podne u Maloj gostioni na Paliću, studentice iz Nemačke Gilber&Görg danas su prezentovale najoptimalniji predlog kako da se reši problem trske na vodenim površinama u našem okruženju (Palić, Ludoš i Kelebijsko jezero).
Ispred manjeg broja prisutnih, ali zato i značajnih (prisustvo predstavnika GIZ-a koji prate napredak na projektu sanacije Palića) one su, u detaljnom prikazu potrepljenim brojkama, predstavile sve što je moguće raditi sa trskom koja se pokosi tokom godine. (koliko je moguće da se poseče sa postojećim kombajnom i načinom rada)
U pitanju su bile opcije za korišćenje trske kao...
detaljnijeJP "Palić Ludoš", MZ Bački Vinogradi i Klub sportskih ribolovaca "Meč" postigli su juče, 01. 09., dogovor oko staranja o malom jezeru na delu autoputa Beograd - Budimpešta, blizu petlje sa Palićem, kod naselja Bački Vinogradi.
Od kada je nastalo to jezero iskopom peska za gradnju autoputa, meštani su pokušavali da preuzmu brigu o istom. Tako da od kada je JP "Palić Ludoš" postalo upravljač nad jezerom, dogovor je bio brzo sklopljen.
Marton Ferenc, direktor JP "Palić Ludoš" kaže - Planiramo se da se okolina jezera uredi, zajednički će biti poribljavano i da se učini da to bude privlačno mesto za sportske ribolovce.
U prilogu o tome...
detaljnijeEkipa JP "Palić Ludaš" i njihovi gosti nikada ne prestaju sa svojim aktivnostima tokom kampa na Ludoškom jezeru. Posle hvatanja malih ptica radi prstenovanja, ovog puta se otišlo na pustare Selevenja da se "zakači" i neka veća grabljivica.
Pogledajte prilog o tome, prilog je zanimljiv iako se grabljivice ovog puta nisu dale uhvatiti, ali se zato videla jedna retka ptica iz Azije - Acridotheres tristis koja prirodno ne živi u Evropi već u Afganistanu i jugozapadnoj Kini, koja je pozirala za kameru na tabli oznake zaštićenog područja.
U JP Palić Ludoš na press konferenciji, direktor preduzeća Marton Ferenc je predstavio, članove novoformirane poljočuvarske služba koja na ovaj način, posle nekoliko godina pauze, počinje sa radom.
Jene Maglai - Nekada su poljočuvari bili angažovani od agencija koje se bave obezbeđenjem i tada smo imali dosta problema oko njihovog rada, sa opremom itd. Tako da je ovo bolje rešenje naročito pošto u okviru preduzeća već postoji služba za zaštićena područja koja ima iskustva oko organizacije rada. Osam čuvara pokriva osam reona, a najbitnije u tome što će oni biti opremljeni, obučeni su za ovaj rad i imaju svoja prevozna sredstva za rad, GPS - internet podršku sa kojom će se u svakom momentu znati gde se nalaze.
Ovo je početak, jer potrebno nam je realno oko 17 - 18 ljudi...
detaljnijeU Gradskoj kući, 20 juna, zaključen je Kolektivni ugovor za Javno preduzeće „Palić-Ludaš” Palić. U ime grada Subotice (osnivača) ugovor je potpisao gradonačelnik Jene Maglai, u ime poslodavca direktor JP „Palić-Ludaš” dr Ferenc Marton, a u ime sindikalne organizacije ovog preduzeća, kao reprezentativnog sindikata zaposlenih kod poslodavca, predsednica sindikata Hrvojka Stantić.
Ovim kolektivnim ugovorom uređuju se prava, obaveze i odgovornosti iz oblasti radnih odnosa zaposlenih u JP „Palić-Ludaš“ (poslodavac), čiji je osnivač Grad Subotica, kao i međusobni odnosi učesnika ovog kolektivnog ugovora u skladu sa zakonom i drugim propisima.
Odredbe ovog kolektivnog ugovora...
detaljnijePodolci na Malom pojilu, u okviru projekta koji vodi JP "Palić Ludaš", pokazali kako se prirodnim putem može ukloniti trska iz priobalja jezera, pri tom imati još i prinove u nekoj vrsti "divljine" i time postati nova turistička atrakcija u palićkoj ponudi vikend odmora.
U prilogu Ferenc Marton, direktor, JP "Palić Ludaš", više o tome.
JP "Palić Ludaš" je dobilo još dve vodene površine u okolini grada godinu dana na "čuvanje". Prilika da se vide i obiđu dva jezerca, jedno prirodno - Kelebijsko sada pregrađeno ustavama i malo veštačko nastalo iskopom peska za autoput - Koridor 10 u blizini petlje Subotica - sever.
U prilozima o jezerima govori direktor JP Palić Ludaša, Ferenc Marton, i dva ribolovca sa jezera u Bačkim vinogadima.
U prostorijama Regionalnog Arhus centra na Otvorenom univerzitetu Michell Rohmann predstavio je rezultata o probnom izlovu ribe na jezeru Palić koji je trajao 16 dana a koje je finansirao GIZ - Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju.
Zaključak 2016:
— oko 92 % ribljeg fonda u jezeru Palić čini srebrni karaš (babuška) To je katastrofalna neravnoteža i uglavnom je zbog toga voda u Paliću još uvek toliko mutna i zelena. Zooplankton ne može da opstane u jezeru zbog babuške.
— Ipak, riblji fond je značajno bolji nego 2013.
96% babuške nekada a sada 92%.
2013 nađen jedan smuđ a sada skoro 3000
Preko 90% pupulacija smuđeva su jednogodišnje jedinke
Populacija Amurskog...
detaljnijeU prilogu je izjava direktora JP Palić Ludaš, Martona Ferenca, koji ukazuje na opasnost od požara na zaštićenom području Ludoškog jezera koji se desio dva puta tokom prošle nedelje, na više lokacija, što dovodi do pretpostavke da su požari podmetnuti.
Nešto kasnije u prilogu na mestu požara, o posledicama govori Oto Sekereš, čuvar zaštićenog područja, a o dozvolama za pecanje u području Ludoša, govori Saša Vujić, takođe čuvar zaštićenog područja.
Danas tokom posete ministra trgovine, turizma i telekomunikacije Rasim Ljajića, svečano je otvoren Turistički informativni centar (TIC), u zgradi nekadašnje Tramvajske stanice na Paliću (Park heroja 13), preko puta hotela Prezident.
Više o tome od Ivane Anđelković u video prilogu.
U prilogu je nekoliko fotografija sa koktela jer tajming otvaranja TIC-a nije bio ispoštovan.
- 1 of 6
- ››