Uskoro se može očekivati da se Grad Subotica pobratimi sa Gradom Kaleom, na obali Lamanša.
Zašto?
Pa da bi rukovodstvo našeg grada steklo utisak o toma kako izgleda grad koji je poslednja tačka azilatima, iz Afrike i Azije, pred vratima njihovog cilja, Velike Britanije.
U kontinuitetu Kale ima oko tri hiljade izbeglica sa kojim se mora "izboriti" dok oni ne pređu nekako Lamaš i stignu u Englesku.
Mi sada imamo istu situacije gde nam izbeglice u zadnje tri godine dolaze u sve većem broju sa područja zahvaćenim ratom. Oni dolaze preko Srbije u Suboticu pred njihov cilj vrata Evropske unije, i tu se moraju zaustaviti. Nazad neće ni po koju cenu, a za očekivanje je da se broj izbeglica povećava, jer o miru na Bliskom Istoku se samo govori ali ne praktikuje.
Upečatljiva priča o dolasku do ciglane u predgrađu našeg grada azilanata sa istoka preko Makedonije pogledajte u prilogu Putnici koje je snimila ekipa Al jazeere Balkans.
E to je bila tema današnje tribine u "Skladištu".
- Gde će nam duša?! - reagovao je iznerviran, Boris Šuman, novinar, tražeći da se nešto konkretno već učini po tome pitanju.
Tražioci azila ili migranti, predstavljaju društveno- politički problem koji je prisutan više od tri godine, o kojem se malo govori a zahteva punu pažnju i traženje rešenja. Ljudi koji beže sa prostora zahvaćenog ratom, nemirima, sa teritorija gde ljudska prava nemaju nikakav značaj, žele da sebi i svojoj porodici obezbede pre svega sigurnost i bolji život.
Ko su ti ljudi, od čega beže, zašto dolaze u Srbiji, koje su im namere, kako im pomoći, pitanja su na koja su odgovore pokušali
-Milimir Vujadinović- član gradskog veća grada Subotice zadužen za oblast socijalne zaštite
-Radoš Đurović- iz Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila
-Tibor Varga- iz Istočnoevropske misije
Koji su načini na koje država može da reaguje i na koji je način postupano u drugim zemljama sa sličnim problemima, koje su obaveze države prema Ustavu, Ženevskoj konvenciji, šta je Grad Subotica uradio po pitanju ove situacije, i koje su mogućnosti rešenja ovog problema, pitanja su koja se tiču svakog od nas.
Sve to možete čuti u ilustrovanom zvučnom zapisu u prilogu. A kako je izgledala situacija sa azilantima pre tri godine, pogledajte ovde.
Jedno je sigurno, nećete biti kažnjeni ako pomognete izbeglici sa hranom, odećom i novcem ako imate. Ali morate prijaviti policiji ako želite da ga primite kod sebe da bi mu na taj način pomogli.