DSS za ocenu ustavnosti Zakona o nacionalnim savetima

Uto, 06.11.2012 - 11:00 -- nikola.tumbas
Bogdan Laban Ne želimo da živimo jedni pored drugog - već zajedno
Bogdan Laban Ne želimo da živimo jedni pored drugog - već zajedno
Pitanja novinara i odgovori
Pitanja novinara i odgovori
Bogdan Laban Ne želimo da živimo jedni pored drugog - već zajedno
Bogdan Laban Ne želimo da živimo jedni pored drugog - već zajedno
Dragi Vučković ekonomski aspekt ovog problema
Dragi Vučković ekonomski aspekt ovog problema

Komplet sadržaj današnjeg obraćanja na presu učesnika je u video prilozima dok je u nastavku izvadak iz govora advokata Bojana Uzelca.

IZVOD IZ KONFERENCIJE ZA ŠTAMPU GO DSS SUBOTICA

Pažljivom analizom Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina uočeno je da pojedine odredbe ovoga zakona na posredan način uvode politički monopol određenih nacionalnih saveta prvenstveno u oblasti obrazovanja kao i u delovanju ustanova uopšte.

Naime, smatramo da su odredbe iz čl. 12 Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina kojima se uređuje učešće nacionalnih saveta u upravljanju javnim ustanovama, krajnje sporne.

Prvenstveno, imajući u vidu odredbe iz čl. 12 stav 1 tačka 5 Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina kojima je predviđeno da nacionalni saveti daju prethodnu saglasnost za izbor direktora javnih ustanova.

Ove odredbe su u suprotnosti sa čl. 10 istoga zakona kojima su utvrđene nadležnosti Nacionalnog saveta.

Takođe su sporne odredbe iz čl. 17 stav 1 tačka 1 Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina, prema kojima nacionalni saveti uzimaju učešće i upravljaju ustanovama, imenujući jednog člana upravnog odbora ustanove.

U prilog protiv ustavnosti citiranih zakonskih odredbi, govore i odredbe čl. 20 stav 1 Ustava Republike Srbije kojima je utvrđeno da se ljudska i manjinska prava zajamčena Ustavom, mogu zakonom ograničiti u obimu neophodno da se Ustavna svrha ograničenja zadovolji u demokratskom društvu, bez zadiranja u suština zajamčenih prava.

Odredbama čl. 21 Ustava Republike Srbije, utvrđeno je da su pred Ustavom i Zakonom svi jednaki, i da svako ima pravo na jednaku zakonsku zaštitu bez diskriminacije.

Odredbama istoga člana zabranjena je svaka diskriminacija neposredno ili posredno po bilo kom osnovu a naročito po osnovu rase, pola, nacionalne pripadnosti, rođenja , veroispovesti, političkog ili drugog opredeljenja itd.

Odredbama iz čl. 53 Ustava Republike Srbije, propisano je da građani imaju pravo da učestvuju u upravljanju javnih poslovima i da pod jednakim uslovima stupaju u javne službe i na javne funkcije.

Sa iznetog, smatramo da su citirane odredbe Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina u suprotnosti sa navedenim odredbama Ustava Republike Srbije i da su kao takve neustavne, pa je potrebno njihovo preispitivanje pred Ustavnim sudom Republike Srbije na način utvrđen zakonom.

Nadalje nalazimo, da je posebno sporna odredba iz čl. 23 stav 1 Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina, kojima je utvrđeno da su ništavi pravni akti koji su doneti bez odgovarajućeg predloga i mišljenja nacionalnog saveta, jer su ove odredbe u direktnoj koaliziji sa čl. 53 Ustava Republike Srbije, koja se tiče prava na učešće u upravljanju u javnim poslovima i prava da se pod jednakim uslovima stupa u javne službe i na javne funkcije.

Odredbama iz čl. 60 stav 1-3 Ustava Republike Srbije, zajamčeno je pravo na rad u skladu sa Zakonom, pravo na slobodan izbor rada.

U okviru ove ustavne odredbe postoji garancija prema kojoj su svima pod jednakim uslovima dostupna sva radna mesta.

Odredbama čl. 75 stav 1 Ustava Republike Srbije, predviđeno je da nacionalne manjine svoja kolektivna prava ostvaruju u zajednicama sa drugima u skladu sa Ustavom.

Sa iznetog, mi zaključujemo, neosporavajući Zakon o nacionalnim savetima nacionalnih manjina u celini, da pojedine odredbe nisu u saglasnosti sa Ustavom, da u hijerahiji pravnih akata Ustav po prirodi stvari ima veću pravnu snagu od ovoga zakona, te da se sporne odredbe moraju usaglasiti sa proklamovanim ustavnim načelima, kao i zajamčenim slobodama koje Ustav Republike Srbije garantuje svim građanima Republike Srbije.

Sporne odredbe Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina, su po svojoj prirodi diskriminatorskog karaktera, što je takođe suprotno Ustavu Republike Srbije.

Kao što je na početku rečeno, korišćenje spornim ovlašćenjima od strane nacionalnog saveta, u savremenu političkom praksu, uvodi se neprihvatljiv politički monopol, koji je isključivo zasnovan na pripadnosti nacionalnoj manjini, koji je u direktnoj suprotnosti sa dostignutim demokratskim tekovinama ovoga društva i koji po svojoj političkoj suštini predstavlja zloupotrebu prava ustanovljenih na osnovu zakona, a u krajnjoj liniji predstavlja prekrajanje izborne volje građana.

::

Autor teksta: 
Fotograf: 

Više o ovoj temi...

Rešenje Ustavnog suda Republike Srbije: Pokreće se postupak za utvrđivanje neustavnosti određenih članova Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina

Ustavnom sudu podneto je više inicijativa za pokretanje postupka za ocenu ustavnosti većeg broja odredaba Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina. Jedna od inicijativa je podneta i od strane SPS Subotica.

Ustavni sud Republike Srbije je na sednici od 17. o1 2013 doneo rešenje koje je dostavljeno 19. 02. da se  pokreće postupak za utvrđivanbje neustavnosti odredaba nekih članova tog zakona.

U svom rešenju Ustavni sud  je dosatavio Narodnoj skupštini RS svoju odluku sa rokom od 60 dana radi davanja odgovora, nakon čega se očekuje proglašenje neustavnim određenih članova navedenog zakona...

detaljnije
Post date: Pet, 01.03.2013 - 11:13

Stavovi koje je gospodin Tamaš Korhec izneo u javnost, videti ovde, vezani za konferenciju za štampu DSS u Subotici od 06.11.2012., i njegov verbalni napad, za nas su potpuno očekivani. Stoga postavljamo pitanje gospodinu Korhecu: kako poziv na dijalog, upućen na javan i tansparentan način, znači ''pravljenje atmosfere'' ?

Koje to odredbe Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina, koje smo pominjali, a za koje smatramo da su...

detaljnije
Post date: Sre, 14.11.2012 - 12:42

Saopštenje predsednika Saveza bačkih Bunjevaca, gospodina Mirka Bajića od 07. 11. 2012. godine iskazuje fascinantan stepen nerazumevanja pojedinih odredaba Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina, kao i Ustava Republike Srbije uopšte.

Navodi iz saopštenja govore u prilog tome da dotični gospodin ne razume zakone koje je samovlasno rastumačio u skladu sa pseudo-marksističkom doktrinom za koju je ekspert.

Stara latinska sentenca glasi da "nepoznavanje zakona ne oslobađa od odgovornosti", te mu se ovim putem sugeriše...

detaljnije
Post date: Čet, 08.11.2012 - 15:04

Subotički odbor DSS je objavio da će podneti zahtev za ocenu ustavnosti pojedinih odredbi Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina, posebno onih kojie daju odredjene nadležnosti Nacionalnim savetima u nacionalno mešovitim sredinama. Povod je, kako je i na samoj sednici predsednik OO DSS i odbornik Bogdan Laban izneo, donošenje odluka kojima se priznaju određena prava Nacionalnim savetima, a koja slede iz zakona i Ustava. Naime, nakon više godina konačno je u Skupštini grada doneta odluka kojom se omogućuje da Nacionalni saveti imaju jednog predstavnika...

detaljnije
Post date: Sre, 07.11.2012 - 10:43
odbornik SVM-a, član Mađarskog nacionalnog saveta

U Plavoj sali Gradske kuće, održan je Okrugli sto na temu rasprave o praktičnoj primeni Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina sa aspekta upravljanja vaspitno-obrazovnim institucijama. U ime grada Subotice prisutne, predstavnike nekoliko nacionalnih saveta, (primećeno odsustvo predstavnika Nacionalnog saveta Hrvata),  pozdravila je  i vodila okrugli sto dr Etela Jerinkić, član Gradskog veća zadužena za obrazovanje.

Uvodni deo je bio čitanje Zakona koje je pročitao da bi zatim Ljubica Kiselički obrazložila njene dosadašnje nalaze i zaključe vezano za ovo pitanje (u atačmentu je prilog njene analize rezultata) koja je ona pokrenula dok je bila član Gradskog veća u prethodnoj postavci lokalne...

detaljnije
Post date: Uto, 30.10.2012 - 15:45
Custom Search