Prečistač kasni godinu dana

Uto, 26.01.2010 - 09:01 -- nikola.tumbas

Za najveću komunalnu investiciju u Subotici i projektant i izvođač radova izabrani na međunarodnom tenderu, tako da su i grad i preduzeće ostali bez uticaja na poštovanje rokova gradnje

Glavni izvođač radova na subotičkom prečistaču, holandska firma "DHV" ponovo je produžila rok za konačni završetak poslova na najvećoj gradskoj komunalnoj investiciji. Iako je do kraja decembra trebalo da bude završena i linija mulja, čime bi se zaokružio proces prečišćavanja otpadnih voda, rok je sada prolongiran za april. To znači da će završetak kompletnih radova na prečistaču kasniti najmanje godinu i po dana.

- Odbili smo u decembru da preuzmemo digestore za mulj zbog nezavršenih građevinskih i drugih radova. Trenutno radovi na objektu stoje zbog hladnog vremena, a izvođač tvrdi da će konačno biti završeni u aprilu, kaže za "Politiku" Valerija Tot, direktorica JKP "Vodovod i kanalizacija" u okviru kojeg se odvija ova velika investicija.

U skladu sa sporim odmicanjem radova na terenu, aneksom ugovora grad je produžio povlačenje kredita do aprila 2010. što je poslednji rok da se utroši svih 17,6 miliona evra koliko se Subotica pre šest godina zadužila kod Evropske banke za obnovu i razvoj i Evropske agencije za rekonstrukciju. Direktorica Tot kaže da su i gradu i preduzeću u slučaju ovog projekta gotovo vezane ruke i da ne mogu mnogo da utiču, ali da je to posledica uslova pod kojima je uzet kredit od međunarodne zajednice.

- Ono što mnoge zbunjuje jeste činjenica da je tender raspisan po sistemu: projektuj i gradi, odnosno da je Subotica dala samo parametre kvaliteta otpadne vode i kakva se očekuje da bude nakon prečišćavanja. Izrada kompletne izvođačke dokumentacije kao i gradnja poverena je istoj firmi, kaže Tot.

Direktorica Tot kaže da je od juna prošle godine preduzeće počelo da obračunava penale "DVH-u" zbog kašnjenja i da su do početka decembra iskoristili maksimum od 910.000 evra. U međuvremenu, zbog velikih problema u kvalitetu gradnje aeracionih bazena, odnosno četiri velika cilindrična taložnika otpadnih voda na kojima su se pojavile pukotine, "Vodovod i kanalizacija" je tražila bankarske garancije. Tako je na aeracione bazene stavljena garancija od 40.000 evra, a na dva digestora za mulj, kod kojih su se takođe pojavile pukotine, ukupno 100.000 evra. Ovaj iznos, kako za "Politiku" objašnjava Tamaš Rabakezi, rukovodilac investicije, dovoljan je da, ukoliko se u godinu dana nakon potpunog preuzimanja ovih objekata pojave problemi, oni iz ovih garancija budu sanirani.

Trenutno, počeo je da teče probni rad od godinu dana za prvu fazu prečistača, odnosno za liniju vode koja je puštena u rad 24. maja prošle godine, šest meseci kasnije nego što je planirano, a sredinom decembra "Vodovod i čistoća" završili su preuzimanje objekta od izvođača.

- Sada teče probni rok od godinu dana u kojem izvođač mora da otkloni sve naše primedbe. Za sada imamo dobro iskustvo sa radom prečistača jer je kvalitet izlazne vode koja se sada uliva u Palić usklađena sa evropskim standardima, naročito kada je reč o fosfatima i azotnim jedinjenjima. Prvi dokaz da se u Palić uliva čista voda jeste i da se u delu jezera oko prečistača pojavljuje flora i fauna koje do sada nije bilo - kaže Rabakezi.

info: Politika
 

Ličnosti: 
Autor teksta: 
Fotograf: 
Custom Search